Wrzesień 2013

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014

Dnia 02 września 2013r. rozpoczęliśmy uroczyście Nowy Rok Szkolny.

Po Mszy Św., która odbyła się w kościele w Radziechowie, uczniowie, rodzice oraz nauczyciele udali się na apel inauguracyjny.

W związku ze zmianami reorganizacyjnymi, które nastały od września, naszą szkołę odwiedziła wicedyrektor Zespoły Szkolno - Przedszkolnego w Zagrodnie - pani Dorota Pląskowska - Grodzki.


Życzymy wszystkim uczniom powodzenia!

WYCIECZKA NA POLIGON DO TRZEBIENIA MAŁEGO 
05 września 2013r. uczniowie naszej szkoły odbyli wycieczkę na poligon w Trzebieniu Małym. Odwiedzili tam dzięki uprzejmości pana Generała Cezarego Podlasińskiego żołnierzy z 10 pułku Dragonów z 10 Brygady Kawalerii Pancernej.Z pracą żołnierzy, którzy wyjeżdżają na misje do Afganistanu zapoznał uczniów Pan pułkownik Michał Rohde. 
Jak rozpoznać minę pułapkę, strzelać w czasie jazdy i szybko przeprowadzić ewakuację medyczną – to zadania, którym na poligonie, a później w akcjach muszą sprostać żołnierze. Żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa będą główną siłą XIV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. W bazie Ghazni mają być główną siłą bojową odpowiedzialną za osłonę wojska podczas działań. Ostanie ćwiczenia przed wyjazdem odbywają się pod czujnym okiem pułkownika Michała Rohde. 

Pan pułkownik pokazał dzieciom jak na co dzień wygląda życie żołnierza. Wycieczkę rozpoczęliśmy od….kuchni, w której stołują się żołnierze. Zostaliśmy poczęstowani dodającą energii czekoladą i sokami. Pełni sił udaliśmy się na dalsze poznawanie pracy żołnierzy.
Najpierw uczniowie musieli pokazać swoją sprawność fizyczną w szybkim wbieganiu do "okopów".
Żołnierze  podczas ćwiczeń na poligonie mieszkają w namiotach. Uczniowie mogli zajrzeć do środka jednego z nich i poznać warunki w jakich na co dzień przebywają żołnierze.
Wielkim zainteresowaniem cieszył się strój do maskowania w terenie. Rzeczywiście trudno było rozpoznać kto się pod nim kryje….
Wielką atrakcją była możliwość zobaczenia jak wygląda od środka Kołowy Transporter Opancerzony typu Rosomak . Wielkich wrażeń dostarczyła przejażdżka wojskowym samochodem terenowym typu Hummer. 
Każdy mógł też poczuć się jak wyborowy strzelec! 
Po strzelaniu można było zapoznać się z pracą pań sanitariuszek.
Na koniec uczniowie podziękowali pułkownikowi Michałowi Rohde za poświęcony czas i naukę jaką wynieśli z tej wycieczki. Na ręce pułkownika złożyli w prezencie pracę plastyczną wraz z podziękowaniem dla wszystkich żołnierzy jednostki wojskowej w Świętoszowie.
Społeczność uczniowska wraz z gronem pedagogicznym dziękuje księdzu Adamowi Terleckiemu za pomoc w zorganizowaniu wycieczki. Księdzu Adamowi oraz Pani sołtys Annie Senko dziękujemy za zasponsorowanie autokaru  na wycieczkę.
KASZTANOBRANIE
Akcja trwa od 15 września do 31 października 2013 roku 
ORGANIZATOR

Pharmeko Sp. z o.o.
Niwy 1,
66-520 Dobiegniewinfo@kasztanobranie.pl


Zapraszamy do udziału!
BEZPIECZNI W DRODZE DO SZKOŁY
Dzieci uczymy odpowiedzialności za życie i zdrowie własne, ale także za życie i zdrowie innych uczestników ruchu drogowego. Przygotowanie młodego pokolenia do bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym jest jednym z najważniejszych zadań szkoły. Zadanie to jednak nie należy wyłącznie do niej. Dużą role powinni spełniać także rodzice uświadamiając dzieciom zagrożenia jakie mogą ich spotkać. W realizacji tego zadania wspierają nas także policjanci zapraszani do szkoły.
12 września w naszej szkole odbyła się pogadanka przeprowadzona przez aspiranta sztabowego P. Klimaszewskiego z KPP Złotoryja. Dzieci dowiedziały się jak zachowywać się w drodze do szkoły i ze szkoły. Jak unikać sytuacji niebezpiecznych i jakie zachowania na terenie szkoły nie powinny mieć miejsca. Na koniec otrzymały od pana aspiranta ulotki informacyjne, a same  w podziękowaniu wręczyły mu pamiątkowy dyplom.
BEZPIECZNY PIERWSZOKLASISTA

"KLUB BEZPIECZNEGO PUCHATKA"
Jedną z najważniejszych chwil w życiu każdego dziecka jest jego pierwszy dzień w szkole.To właśnie wtedy każdy pierwszoklasista przechodzi prawdziwy, poważny test samodzielności, poznając zupełnie nowy, nieznany mu dotąd świat. Okres szkoły to czas wspaniałej przygody: poznawanie świata, zawieranie nowych znajomości, zdobywanie ważnych umiejętności. Przed pierwszoklasistami zupełnie nowe wyzwania, pierwsze sukcesy i podejmowane bez rodziców decyzje.
Współczesny świat oprócz wielu możliwości rozwoju, niesie ze sobą także zagrożenia, których skala jeszcze kilka lat temu była zupełnie inna. Na bezpieczeństwo dzieci czyha wiele zagrożeń: podczas drogi do szkoły, w szkole, w domu, czy w czasie zabawy. rodzice, nauczyciele, a także instytucje,
takie jak policja, nie szczędzą starań, by chronić dzieci i zapewnić im bezpieczeństwo w każdej sytuacji. Ważnym elementem tych działań jest edukacja dzieci – uświadomienie rozmaitych niebezpieczeństw oraz nauczenie, jak ich unikać i jak postępować w razie ich zaistnienia.

„Klub Bezpiecznego Puchatka” jest programem edukacyjnym, który wpisuje się w szczytną inicjatywę poprawienia bezpieczeństwa najmłodszych uczniów klas podstawowych. Program przygotowywany jest przez firmę Maspex oraz markę Puchatek wraz z Biurem Prewencji i Biurem Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji i nauczycielami. Patronat honorowy sprawuje Komendant Główny Policji oraz wszystkie Kuratoria Oświaty.

Nasza szkoła już po raz drugi weźmie udział w akcji "Klub Bezpiecznego Puchatka" . Do akcji zgłosiła swoich podopiecznych wychowawczyni Violetta Kozłowska. Do tej pory w akcję zaangażowano ponad 600 000 pierwszoklasistów z całej Polski. I tym razem nasi uczniowie będą w tej grupie! Wraz z innymi rówieśnikami ze szkół podstawowych z całej Polski będą się uczyć w sposob prosty i przystępny o bezpieczeństwie na drodze, w domu i w szkole, a także o tym jak unikać zagrożeń płynących z inernetu. 

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

Jak co roku w naszej szkole, we wrześniu odbyły się wybory do Samorządu Szkolnego. Kandydaci wykazali się wyobraźnią przy projektowaniu swoich plakatów wyborczych. Uczniowie w tajnym głosowaniu wybrali swoich przedstawicieli:


Przewodniczący - Adrian Keklak

Z-ca przewodniczącego - Bartosz Bielak

Sekretarz - Kinga Serok

Skarbnik - Amelia Sondaj


Sekcja organizacyjno – porządkowa:
Angelika Rutyna
Paulina Kuźniar


Sekcja odpowiedzialna za akcje charytatywne:
Aleksandra Radziszewska
Joanna Sobczyszyn

WRZEŚNIOWE ZABAWY NA ŚWIEŻYM POWIETRZU

BAJKA O RYBAKU I ZŁOTEJ RYBCE
24 września przyjechał do nas teatrzyk z bajką "O rybaku i złotej rybce" 
Głównym bohaterem jest ubogi rybak, który wraz żoną mieszkał w lepiance nad brzegiem morza. Codziennie wychodził rano i łowił ryby. Pewnego dnia wyłowił złotą rybkę. Rybka przemówiła do niego ludzkim głosem...
UWAGA KONKURS


Jesień zbliża się wielkimi krokami. 
Wieczory stają się coraz dłuższe ... 
Wykorzystaj ten czas i stwórz z darów JESIENI 
(między innymi owoców i warzyw) Jesienne-Cudaki. 
W tym roku Cudaki zamieniają się w POJAZDY!

I. Organizator Konkursu: Marta Buńkowska
II. Założenia Konkursu:
1. Konkurs ma na celu:
• inspirowanie zainteresowań plastycznych oraz promocji uzdolnionych twórców,
• wyłonienie oryginalnych prac plastycznych pod względem estetyki wykonania oraz indywidualnego podejścia do tematu,
• czerpanie radości z procesu tworzenia,
• kształtowania postawy twórczej wobec siebie i świata.
• Zachęcanie do działań twórczych dzieci.
2. Technika prac konkursowych:
Wykonanie formy przestrzennej z darów jesieni – WARZYWA/OWOCE przy pomocy dostępnych narzędzi i materiałów plastycznych tj. farba plakatowa, kawałki materiału, bibuła, papier kolorowy, koraliki, guziki itp.
3. Spośród zgłoszonych prac jury wybierze te, które są zgodne z tematem konkursu oraz prawidłowo opatrzone metryczką.

4. Konkurs trwa od 23.09.2013r. do 12.10.2013r. 
UWAGA KONKURS
Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Legnicy zaprosił uczniów szkół i placówek oświatowych, znajdujących się na terenie działania Delegatury Kuratorium Oświaty w Legnicy, do wzięcia udziału w konkursie plastycznym „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym”.

Konkurs organizowany jest przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Legnicy wspólnie z Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, Redakcją Tygodnika Konkrety.PL w Legnicy, Sekcją Ruchu Drogowego KMP w Legnicy i Inspekcją Transportu Drogowego we Wrocławiu OT Legnica.

Celem konkursu jest upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży wiedzy w zakresie bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym.

Koordynatorem konkursu na etapie szkolnym jest Pani Barbara Wanicka.
Korzystając z hojnych darów jesieni dzieci z NASZEJ SZKOŁY PO RAZ DRUGI przystąpiły do zbiorów karmy dla leśnych zwierząt. W ramach akcji zbierane są żołędzie, które podczas zimowych chłodów, stanowić będą najlepsze,źródło pokarmu dla leśnych mieszkańców. Z tych smakołyków skorzystają dziki, sarny i daniele. Wszystkim zwierzętom życzymy smacznego!