rok szkolny 2016/2017

SIEDZIMY PRAWIDŁOWO
Prawidłowa i odpowiednio dostosowana dla każdego ucznia ławka szkolna ma zasadniczy wpływ na kształtowanie się poprawnej postawy. Wymiary ławki powinny odpowiadać wzrostowi i proporcjom ciała ucznia i pozwalać na wygodne bez zmęczenia, nawet dłuższe siedzenie przy pisaniu, czytaniu i słuchaniu. Dlatego już w pierwszym dniu nowego roku szkolnego nauczyciele dokonują pomiaru wzrostu uczniów i dobierają dla nich odpowiednie ławeczki i krzesełka. Mamy nadzieje, że przy wygodnym stanowisku pracy będzie miło i przyjemnie chłonąć nowe wiadomości i zdobywać nowe umiejętności!
ZNAMY ZASADY BEZPIECZEŃSTWA
W pierwszym tygodniu nowego roku szkolnego przypomnieliśmy sobie podczas zajęć świetlicowych zasady bezpieczeństwa obowiązujące w świetlicy, na terenie szkoły oraz poza nią. Utrwaliliśmy sobie zasady przechodzenia przez jezdnię oraz przypomnieliśmy sobie numery alarmowe. Poznaliśmy także drogę ewakuacyjną ze świetlicy. Być świadomym- znaczy być bezpiecznym!
SMACZNE I ZDROWE PRZEKĄSKI OWOCOWE
ZDROWA OWSIANKA
Płatki owsiane – jeden z produktów, który bywa niedoceniany jako alternatywne zdrowe drugie śniadanko. Płatki owsiane są tanie, odżywcze, dostarczają błonnika rozpuszczalnego, który reguluje pracę jelit i sycą na dłuuugi, długi czas. Owsianka nie musi być nudna! Próbę zachęcenia uczniów do jej spożywania podjęła pani Violetta Kozłowska. Wraz z „Kuchcikiem” przedstawiła uczniom zalety jakie wynikają z jedzenia owsianki. Następnie wraz z uczniami przygotowała owsiankę owocową, którą wszyscy zjadali ze smakiem. 
OGÓLNOPOLSKA AKCJA
 "LEKKI TORNISTER"
Uczniowie naszej szkoły po raz drugi biorą udział w akcji "Lekki Tornister". Już V edycja prowadzona jest przez Fundację Rosa , Fundację Sensoria oraz Główny Inspektorat Sanitarny, który typował szkoły do tej edycji. Naszym zadaniem jest przeprowadzić zajęcia edukacyjne w oparciu o materiały dostarczone nam przez koordynatora akcji z ramienia Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Złotoryi panią Urszulę Tomalak. W szkole akcję rozpoczęliśmy od zamieszczenia informacji o przeprowadzanej akcji na gazetce szkolnej.
Uczniowie klasy III wraz z wychowawczynią przeprowadzili szereg zadań związanych z profilaktyką zdrowego kręgosłupa. 
1. Uczniowie zapoznali się z budową i funkcją kręgosłupa.
2. Rysowali szkielet po śladzie.
3. Wyjaśniali pojęcia - "postawa ciała" i " prawidłowa postawa ciała".
4. Ćwiczyli przyjmowanie prawdłowej postawy przy staniu i siedzeniu.
5. Poznali czynniki wpływające na wady postawy.
6. Formułowali i zapisywali wskazówki "Jak dbać o kręgosłup"
7. Uprawiali ćwiczenia wzmacniające mięśnie pleców - zastosowanie sylwet kwiatuszka, żabki, sówki i ptaszka. Powtarzanie ćwiczeń zaplanowali na caly miesiąc. Codziennie będą je wykonywać i obserwować zmiany w postawie ciała. 
8. Uczniowie ważyli się i swoje plecaki. Dokonali przeglądu zawartości plecaków i eliminowali zbędne obciążenie.
ZAJĘCIA Z MATERIAŁAMI EDUKACYJNYMI
 "LEKKI TORNISTER" 
Uczniowie klasy III i II oraz oddziału przedszkolnego wysłuchali pogadanki przeprowadzonej przez nauczycieli, podczas której dowiedzieli się, że ciało dziecka jest stale narażane na działanie wielu szkodliwych dla jego rozwijającego się układu kostno-mięśniowego czynników. Jednym z nich jest właśnie noszenie zbyt ciężkich plecaków. Efektem tego mogą być wady postawy, które utrwalone mogą doprowadzić do bardzo poważnych schorzeń kręgosłupa.

Po pogadance uczniowie utrwalali zdobytą wiedzę pracują z materiałami edukacyjnymi dostarczonymi przez organizatora programu „Lekki Tornister”. Rozwiązywali krzyżówkę, rebus, zaznaczali prawidłowe postawy ciała, planowali spakowanie plecaka na jeden dzień szkolny oraz opisywali plecak swoich marzeń. Maluchy w tym czasie rozplątywały plątaninę literową, układały kolejność historyjki obrazkowej oraz kolorowały wymarzony plecak. 
SŁUCHOWISKO
 "LEKKI TORNISTER I ZIELONA KROPECZKA"
Uczniowie wysłuchali Słuchowiska pt. "Lekki Tornister i Zielona Kropeczka". Perypetie przyborów, które znajdowały się w placaku Mikołajka bardzo się dzieciom spodobały. Zielona Kropeczka okazała się wcale nie być milą i przyjazną Kropeczką. Po tym jak się pojawiła w plecaku zaczeły się kłopoty. Uczniowie po wysłuchaniu opowiadania wykonali z klocków jednego z bohaterów Słuchowiska- ser, na którym jako pierwszym "przysiadła" Zielona Kropeczka...czyli złowroga pleśń...
Kliknij, aby edytować treść...