ZADANIA PROFILAKTYCZNE ROK SZKOLNY 2015/2016

SMACZNE I ZDROWE KOKTAJLE OWOCOWE
Dnia 25 września 2015r. dzieci z oddziału przedszkolnego uczyły się jak zrobić pyszne i zdrowe koktajle owocowe. Z pomocą Pani wychowawczyni Marty Buńkowskiej przygotowały owoce do koktajli. Nie zapomniały jednak przedtem o higienie rąk, które starannie umyły mydełkiem pod bieżącą wodą. Koktajlami przedszkolaki poczęstowały też uczniów klas I-III. Wszystkim bardzo smakowały i dodały sił na cały dzień nauki i zabawy! 
JESIEŃ ZAMKNIĘTA W SŁOIKACH
Uczniowie klasy III dnia 12.10.2015r. przynieśli na lekcję domowe przetwory. Na lekcji od wychowawczyni Violetty Kozłowskaiej dowiedzieli się, że  dzięki przetworom można zachować na długo produkty sezonowe, dzięki ich odpowiedniemu przetworzeniu będzie można cieszyć się ich smakiem nawet wiele miesięcy po przygotowaniu. Domowe konfitury, owoce w syropie, dżemy, marynaty i inne smakują znacznie lepiej niż te, które można znaleźć w sklepie. Głównym powodem jest fakt, że są one zrobione samodzielnie. W rodzinach, w których od pokoleń trwa tradycja przygotowywania przetworów, nierzadko powstają unikalne receptury i wskazówki do ich przyrządzania, dzięki którym smak domowych przetworów jest wyśmienity i żadne artykuły dostępne w sklepie nie mogą się z nimi równać. I, że to jest prawdą mogli się przekonać wykonując kanapki z przetworów, które przynieśli. Kanapeczki popili malinową herbatką, do ktorej został dolany sok z domowej spiżarni jednej z uczennic.
EKOTORBA - NA WSZYSTKO DOBRA
 Uczniowie klasy III omawiając na zajęciach z wychowawczynią Violettą Kozłowską tematy dotyczące ekologii dowiedzieli się dlaczego tak ważne jest dla naszego środowiska, abyśmy nie używali foliowych reklamówek, a zatępowali je torbami wykonanymi z tworzyw naturalnych. Dowiedzieli się, że najważniejszą zaletą ekotorby jest jej proekologiczny charakter. Zwykłe „foliówki” stanowią obciążenie dla środowiska, ponieważ nie podlegają biodegradacji, ich rozkład rwa setki lat. Dodatkowo są one odpowiedzialne za zaśmiecanie miast i wsi: roznosi je wiatr, zanieczyszczają ulice i trawniki, zanieczyszczają kanalizację przeciwdeszczową. Natomiast w przypadku toreb ekologicznych trudno o znalezienie jakiejś wady.

ZALETY EKOTORBY :

- przyjazna dla środowiska,
- trwała – okres użytkowania to co najmniej parę lat,
- wygodna w użytkowaniu – można je nosić zarówno w ręku jak i na ramieniu,
- uniwersalna – nadaje się nie tylko na zakupy, ale może być też workiem na drugie śniadanie, na buty zmienne, na przybory szkolne itp.

Uczniowie przygotowali na zajęciach technicznych wzrór na ekotorbę, ktorym nastepnie ją ozdobili. Torby slużą do noszenia obuwia sportowego na zjęcia wf.
SMACZNIE ZDROWO OWOCOWO!
Niezwykle kolorowe, odświeżające - takie właśnie są sałatki owocowe. Dietetyczne, pełne aromatu pasują zarówno na lekkie śniadanie, jak i na jesienny podwieczorek. Uczniowie klasy I wraz z wychowawczynią Katarzyną Studzińską-Kwoczka przygotowali niezwykle energetyczne drugie śniadanie składajace sie tylko z owoców. Tym pysznym posiłkiem poczęstwoali też kolegów i koleżanki z innych klas, zapewniając im odpowiednią na ten jesienny dzień dawkę witamin!
MY SIĘ ZIMY NIE BOIMY!
Najczęściej dzieje się tak, że w momencie, kiedy temperatura za oknem spada poniżej zera, znaczna część osób zaprzestaje wychodzenia z domów na spacery. Na szczęście MY SIĘ ZIMY NIE BOIMY i na dwór wychodzimy! Temperatura za oknem nas nie przeraża, wręcz przeciwnie zachęca do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Warto pamiętać przede wszystkim o tym, że ćwiczenia czy zabawy zimowe doskonale wpływają między innymi na układ krwionośny, który jest odpowiedzialny chociażby za prawidłowe utlenienie mózgu. Zabawy na dworze to przede wszystkim solidna dawka tlenu. Dotleniony organizm dobrze funkcjonuje, mózg lepiej się rozwija, na buzi pojawiają się zdrowe rumieńce.. I dotleniony organizm przyswaja więcej wiedzy ! 
Przebywanie na świeżym powietrzu podczas zabaw zimowych to idealny trening dla odporności. Dzieci, które regularnie spacerują lub bawią się korzystając z zimowej aury, rzadziej chorują!
Nie trzeba dodawać ile radości sprawiło nam lepienie bałwanków, robienie „orła” czy „aniołka” na śniegu, czy rzucanie śnieżkami! Wszystkich MAŁYCH I DUŻYCH zachęcamy do uprawiania sportów zimowych, zabaw na świeżym powietrzu, czy po prostu do spacerów w zimowej scenerii.
PROGRAM EDUKACYJNY - ZDROWE NIETRUDNE!
W Szkołach Podstawowych na terenie całego kraju ruszył program edukacyjny “Zdrowe - nietrudne”. Inicjatorem i twórcą projektu jest marka Kupiec, która przygotowała program działań i lekcji dla dzieci dotyczących zdrowego żywienia oraz aktywności fizycznej, promującej zdrowy tryb życia.
Projekt powstał w oparciu o nową ustawę o żywieniu w szkołach, polegającą na wdrażaniu odpowiednich nawyków żywieniowych oraz ograniczenie wśród dzieci pojawiającego się problemu nadwagi i otyłości. Jego celem jest propagowanie wśród najmłodszych uczniów zdrowego stylu życia i kształtowanie prawidłowych postaw związanych z komponowaniem zdrowych, bogatych w wartości odżywcze posiłków.

Lekcje tematyczne, spotkania z ekspertami żywienia i mistrzem kuchni, jak również angażujące formy przekazania wiedzy, pozwolą odkryć przepis na „zdrowe nie trudne" sposoby codziennego żywienia. Głównym zadaniem programu jest kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych wśród uczniów klas 1-3 ze szkół podstawowych na terenie całego kraju oraz, pośrednio, edukacja dorosłych.
W roku szkolnym 2015/2016 nasi uczniowie wraz z nauczycielami tez przystąpili do tego programu.
Otrzymaliśmy materiały dydaktyczne, takie jak:
- scenariusze lekcji wraz z produktami marki KUPIEC
- karty pracy
- plakaty
- gry i zabawy edukacyjne, quizy
- książki zawierające "5 zasad zdrowego życia", które każde dziecko powinno znać oraz produkty
- gadżety od Partnerów Programu.

Dzięki nim możemy prowadzić ciekawe zajęcia dotyczące zdrowego odżywiania, a także wziąć udział w ogólnopolskim konkursie, który kończy program.

Konkurs ogólnopolski Zdrowe - nietrudne organizowany jest dla klas i nauczycieli prowadzących, które zgłosiły się do programu. Nagrodą główną będzie wycieczka szkolna połączona ze wspólnym gotowaniem z ekspertem marki KUPIEC Piotrem Kucharskim.
NASZE DZIAŁANIA
KONKURS z WYCINANKĄ – zaprojektuj swoją zdrową kanapkę!

Uczniowie wycinali WAFELKI KUKU i sklejali tak, aby powstał zdrowy wafelek. Malowali, wycinali, lepili z plasteliny swoje ulubione składniki. Szynka, pomidorek, rzodkiewka i inne zdrowe składniki znalazły się na kanapeczkach. Pamiętaliśmy o zasadach zdrowego odżywiania!
SMACZNE PRZEKĄSKI OD "KUPCA"
Uczniowie naszej szkoły otrzymali od firmy "Kupiec" zdrowe przekąski w postaci zbożowych ciasteczek, podpłomyków bez cukru, owsianki z owocami, wafelków ryżowych i innych smakołyków! Przygotowali z tych produktów pyszne przekąski, które smakowały wyśmienicie! A do domu zabrali "Coś na ząb", czyli smakowite owsianki z owocami. Cieszymy się, ze wraz z "Kupcem" możemy promować zdrowe odżywianie!
UŚMIECHAJ SIĘ KAŻDEGO DNIA
To było bardzo przyjemne i dające dużo radości zadanie, które z wielką chęcią wykonała Drużyna Przygód ze Szkoły Filialnej w Radziechowie. Bo jak powiedział Wincenty Faber :
Darząc uśmiechem uszczęśliwiasz serce. Uśmiech bogaci obdarzonego nie zubożając dającego.

Realizacja zadania rozpoczęła się od zajeć warsztatowych, podczas których uczniowie przypomnieli sobie czym są emocje i jak je wyrażamy. Wczuwali się w każdy stan emocjonalny ilustrując go własną mimiką. Ze wszystkich emocji najprzyjemniej było pokazać radość. Uśmiechnięte buzie jak słoneczko rozświetliły salę! Nie ma nic piękniejszego jak uśmiech dziecka, zwrócił już na to uwagę Janusz Korczak mówiąc, że „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.
Po zabawach z mimiką uczniowie przystąpili do zaprojektowania i namalowania najpiękniejszego uśmiechu świata! 
I powstała…Drużyna Uśmiechu :)
Dnia 6 kwietnia uczennice Weronika Bielak z kl. II i Nikola Procajło z kl. I zaskoczyły kolegów oraz nauczycieli zapraszając podczas dużej przerwy na krótkie przedstawienie dotyczące emocji i tolerancji. Dziewczynki zaprezentowały samodzielnie ułożony wiersz , w którym zawarta została prawda o tym, że nie ważne jak wyglądamy, czy jesteśmy duzi, czy mali, wysocy, czy niscy, grubi czy chudzi, wszyscy jesteśmy tak samo ważni. Po krótkim występie następną niespodzianką była prośba o utworzenie grup. Dziewczynki wybrały dla każdej pani grupę. Zadaniem grup było przygotowanie krótkiej improwizacji dotyczącej tolerancji wobec innych. Grupy fantastycznie wywiązały się z zadania. Było przy tym wiele zabawy, ale i lekcja wyrozumiałości, akceptacji uczuć innych, cech innych ludzi, a także ich samych.
WAFLE A KU KU
Wafle kukurydziane KUKU marki Kupiec to chrupiący i
lekki, a jednocześnie pożywny przysmak bez zawartości cukru.
Wyprodukowane z pełnoziarnistych, nieobłuszczonych ziaren kukurydzy,
zachowują cenne wartości odżywcze. Wafle stanowią doskonałe źródło
energii dzięki witaminom E, A, D i z grupy B oraz składnikom mineralnym,
takim jak magnez, żelazo, wapń i potas. Dostępne w wersji z solą morską
lub bez dodatku soli.
Wafle KUKU są dobre jako przekąska o każdej porze dnia, w czasie zajęć i między posiłkami.
(http://kupiec.pl/news_pl/65/wafle_kukurydziane_nowosc)
Wafelki najlepiej popijać zdowymi sokami, co też zrobili uczniowie naszej szkoły. Soki jabłkowe , marchwiowe i wieloowocowe były najlepszym dodatkiem do wafelka.
COŚ NA ZĄB
Pod koniec roku szkolnego przyrządziliśmy pyszne przekąski z produktów przysłanych nam przez firmę „Kupiec”. Zbożowe ciasteczka, wafelki, płatki ryżowe i inne pyszności „przyozdobiliśmy” owocami i ze smakiem zjedliśmy!