Październik 2015

PRÓBNY ALARM EWAKUACYJNY
Dnia 06.10.2015r. Odbył się próbny alarm ewakuacyjny, który zostral poprzedzony pogadanką edukacyjną przeprowadzoną przez koordynatora do spraw bezpieczenstwa w szkole Panią Barbarę Wanicką. Uczniowie poznali też wszystkie drogi ewakuacyjne oraz ich oznakowania. Następnie o godz. 11.00  sygnał alarmowy dały 3 długie dzwonki.Uczniowie pod opieką uczących w danej klasie nauczycieli opuścili budynek zgodnie z wyznaczonymi drogami ewakuacyjnymi, oraz ustawili się klasami na wyznaczonych poza szkołą miejscach ewakuacji. Ewakuacja przebiegła sprawnie o czym świadczy szybki czas ewakuacji.Stosując się do ogólnych zasad ewakuacji nauczyciele zabrali ze sobą dzienniki lekcyjne i pozostawili większość pomieszczeń otwartych. Po wyjściu z budynku sprawdzili stan osobowy klas.
INTERNETOWY TEATR TVP DLA SZKÓŁ
Dnia 08.10.2015r. uczniowie mieli okazję obejrzeć spektakl teatralny pt.: " swiat Garmanna" w wykonaniu aktorów teatru "Baj" z Warszawy. Spektakl transmitowany był na żywo w ramach  promowania i przybliżania teatru poprzez realizacje transmisji spektakli z teatrów w całej Polsce wszędzie tam, gdzie dostęp do ich oferty jest ograniczony. Odbiorcami transmisji teatralnych, realizowanych przy wsparciu każdego z 16 ośrodków regionalnych Telewizji Polskiej, są uczniowie szkół i placówek oświatowych różnego szczebla, oddalonych od wielkomiejskich ośrodków kulturalnych i artystycznych (ze wsi i małych miasteczek) bez łatwego dostępu do oferty wydarzeń teatralnych. W ramach projektu  "iTeatr" spektakl na żywo odbierany jest w tym samym czasie przez kilkadziesiąt tysięcy uczniów z całego kraju za pośrednictwem kodowanej transmisji internetowej. Udział wszystkich szkół w projekcie jest przy tym całkowicie bezpłatny. 
Spektakl powstał na podstawie utworów Stiana Hole - współczesnego norweskiego grafika i autora książek dla dzieci. Przedstawia świat widziany oczami chłopca o imieniu Garmann – jego niepokoje i radości, przyjaźnie i antypatie. Hole, a za nim twórcy spektaklu, próbują dowieść, że trudne pytania o lęk, przemijanie, o przyjaźń i miłość nie są zarezerwowane tylko dla dorosłych.Poznajemy Garmanna w ostatni dzień wakacji, kiedy zbliża się chwila, w której po raz pierwszy pójdzie do szkoły, czyli w momencie przełomowym, gdy kończy się beztroskie dzieciństwo, a zaczyna wychodzenie w świat-poza-domem. Garmannowe widzenie świata zmienia się, w miarę jak chłopiec dorasta i poszerza się krąg jego doświadczeń. (oprac. teatrbaj.pl)
PODZIĘKOWANIE
Dzień Edukacji Narodowej uczniowie uczcili wierszem i piosenką. Samorząd Uczniowski pod opieką Pani Katarzyny Studzińskiej-Kwoczka podziękował w imieniu wszystkich uczniów  Paniom nauczycielkom i pracownikom szkoły za trud włożony w ich wychowanie. Następnie wręczyli każdej z Pań bukiecik kwiatów, który miał symbolizować ich wdzięczność za cierpliwość, wyrozumiałość i wytrwałość we wskazywaniu właściwych ścieżek na drogach nauki.

Niech Wam nie zbraknie nigdy zdrowia,
niech szkoła w dom się wspólny zmienia!
Praca wychowawcy to praca niełatwa,
bo często leniwa i krnąbrna jest dziatwa.
Kocha ona figle i chętnie się czubi,
lecz stroni od książki, uczyć się nie lubi.
Trzeba dużo zdrowia, dużo czasu stracić,
aby umysł ucznia rozwinąć, wzbogacić,
który gdy dorośnie, dopiero zrozumie,
jak jest w życiu ciężko, gdy się mało umie.
SUKCESY MATEUSZA
WYCIECZKA DO WRZOSOWEJ CHATY W BORÓWKACH
Dnia 15 paźdzernika 2015r. uczniowie naszej szkoły udali się na wycieczkę do Wrzosowej Chaty należącej do gospodarstwa agroturystycznego "Gajówka Głuszec" w Borówkach. W tym miejscu zostały przeprowadzone dla dzieci warsztaty zielarskie i kulinarne pod czujnym okiem gospodyni Chaty Pani Bogumiły Naruszewicz. Dzieci miały okazję samodzielnie ulepić z ciasta pierogi litewskie, które następnie upieczone zostały w piecu. Chrupiące i polane sosem czosnkowym lub twarogowym  pierożki szybko zniknęły z talerzyków. Wszystkim niezmiernie smakowały. Oprócz degustacji uczniowie mogli też poznać różego rodzaju zioła rosnące w ogrodzie Pani Bogumiły. Dowiedzieli się jakie zioła na przykład należy stosować na przeziębienie, jakie na bóle głowy, czy brzuszka, a jakie dla poprawienia urody :)
Na koniec wizyty we Wzrosowej Chacie biesiadowali jeszcze przy kiełbaskach i  kompociku z owoców. Dokonali wpisu do kroniki pamiątkowej gospodyni Chaty i podziękowawszy odjechali pełni zapachów jesiennych ziół do szkoły.
V REGIONALNY KONKURS
 MÓJ RÓŻANIEC- MOJA POMOC W MODLITWIE 
Dnia 15 października w Chojnowskim Domu Schrama odbył się finał konkursu „Mój własny różaniec-moja pomoc w modlitwie”, pod patronatem Burmistrza Miasta Chojnów Jana Serkiesa, Wójta Gminy Chojnów Andrzeja Pyrza i ks. Kanonika Marka Osmulskiego.

Wśród 59 konkursowych prac miejsce I w kategorii klas I-III zajął Michał Laszkiewicz , który jako nagrodę otrzymał tablet! Wyróżniono też prace Mateusza Buńkowskiego i Weroniki Bielak. Upominki i dyplomy za udział otrzymali też Gabrysia Fuławka , Mikołaj Guzik i Magda Guzik .Uczniom gratulujemy!
Prace: Michała Laszkiewicza - laureat miejsca I, Mateusza Buńkowskiego-wyróżnienie
Prace: Mikołaja Guzika i Magdaleny Guzik
Praca Weroniki Bielak- wyróżnienie
Wystawa pokonkursowa - Miejska Bibioteka w Chojnowie
XV Dzień Papieski pod hasłem Jan Paweł II – Patron Rodziny

Wspomnienie o Janie Pawle II z okazji obchodów Dnia Papieskiego przygotowała pani Violetta Kozłowska wraz z uczniami klas II i III. Celem spotkania było:
• zdobycie przez uczniów wiedzy na temat życia Papieża,
• poznanie utworów poetyckich pisanych na cześć Ojca Świętego,
• poznanie i śpiewanie ulubionych piosenek Papieża i o Papieżu,
• wykazanie się wiedzą w quizie „Wiedzy o Papieżu”
• doskonalenie sprawności manualnej, wykonanie portretu Papieża.

Prowadząca spotkanie Weronika Bielak przeniosła uczniów na chwilę na plac św. Piotra w Rzymie. Przypomniała jak to 16 października 1978 roku o godzinie 18.18 nad Kaplicą Sykstyńską pojawił się biały dym, zwiastujący wybór nowego Papieża. Następnie rozbrzmiał głos Kardynała Felici – Habemus Papam! 
Mamy Papieża! 

Julia Rajczakowska w wierszach przypominała te chwile…

Oto idzie Papież słowiański
Ludowy Brat
Twarz jego słońcem rozpromieniona
Za nim rosnące pójdą plemiona
W światło- gdzie Bóg!


Następnie Gabrysia Fuławka i Nikola Czajkowska zadeklamowały wiersz o Karolu Wojtyle i jego drodze do stolicy Piotrowej:

W małym miasteczku – Wadowice,

wychowali Karolka dobrzy rodzice.

Uczył się pilnie, chodził do szkoły.
kiedy grał w piłkę, był bardzo wesoły.

Gdy miał 10 lat, zmarła mu mama,
a później brat.

W liceum w teatrze grał
i kremówki w Wadowicach jadł.

Na studia do Krakowa szedł,
lecz wojna światowa zaczęła się.

W 1942 postanowił drogą księdza iść,
dostał sutannę za dużą – ale mogła być.

Wspaniałym wikariuszem w Niegowici był
i doktorat zrobił w mig.

Ciężko pracował w swoim kraju,
bo władze komunistyczne mu przeszkadzały.
I stało się wielkie szczęście
i wielu ludzi mówiło „nie wierzę”,
Karol Wojtyła stał się papieżem.

Jan Paweł II był dobry dla ludzi,
cierpliwy, kochający i uśmiechnięty.
Dlatego został On świętym!

Dużym zainteresowaniem cieszyły się też wygłaszane przez dziewczynki zabawne ciekawostki z życia Jana Pawła II
Pomiędzy wierszami, czytaniami i piosenkami pojawiła się też prezentacja „Moje miasto Wadowice”, która przybliżyła postać Papieża od najwcześniejszych lat jego dzieciństwa.
Następnie uczniowie i grono pedagogiczne wysłuchali wierszowanej modlitwy, którą zaprezentowała uczennica oddziału przedszkolnego Wiktoria Panas.

Janie Pawle II, który jesteś w niebie,

Tak się modlę codziennie do Ciebie.
Modlę się wieczorem, modlę się i rano
I mam nadzieję, zostać wysłuchaną.

Powierzam Tobie, Ojcze Święty,
Swoje problemy i swoje zakręty.
Choć nie dane mi było spotkać Ciebie,
Myślę, że czuwasz nade mną w Niebie.


Na koniec uczniowie klas I-III wzięli udział w Ouizie „Wiedzy o Janie Pawle II”. Okazało się, że wszyscy uczniowie uważnie słuchali podczas spotkania i potrafili bezbłędnie odpowiedzieć na wszystkie pytania. Każda klasa zatem otrzymała od pani Violetty Kozłowskiej dyplom za zdobycie eksekwo I miejsca!
W czasie kiedy uczniowie klas I-III zmagali się z pytaniami quizu, dzieci z oddziału przedszkolnego wykonywały portrety Jana Pawla II. One także zasłużyły na dyplom! Prace zostały wywieszone na wystawie.
FINAŁ GMINNEGO KONKURSU „JESIENNY KAPELUSZ”
Gminny Konkurs „Jesienny Kapelusz” zorganizowała pani Katarzyna Studzińska-Kwoczka. Celem konkursu było:
- utrwalenie znajomości charakterystycznych cech jesieni,
- rozwijanie wyobraźni plastycznej, oraz inwencji twórczej,
- wzmacnianie więzi rodzinnych poprzez wspólne tworzenie i konstruowanie
- uwrażliwienie na piękno barw jesiennych.

Dnia 21 października 2015r. w Szkole Filialnej w Radziechowie odbyło się uroczyste wręczenie nagród wszystkim uczestnikom konkursu. W konkursie brały udział dzieci ze szkół w Zagrodnie, Brochocinie, Olszanicy i Radziechowie. Do organizatora wpłynęły 32 prace.
Zaproszonych gości, uczestników oraz rodziców powitała Pani Kierownik Violetta Kozłowska, która przedstawiła zasiadających w Jury.
W Jury, zasiadali: Wójt Gminy Zagrodno Pan Tadeusz Szklarz, Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zagrodnie Pani Małgorzata Szewczyk, Pani Radna Anna Senko, Pani Zofia Kozubska oraz ksiądz proboszcz Adam Terlecki.

Jury po obejrzeniu wszystkich Jesiennych Kapeluszy długo decydowało której pracy przyznać nagrodę, a której wyróżnienie. Przewodnicząca Pani Dyrektor Małgorzata Szewczyk po zliczeniu głosów ogłosiła zwycięzców!

Nagrody:
1. Adam Buńkowski – SF Radziechów "0"
2. Hubert Dorsz – SF Brochocin kl. 1
3. Rafał Dorsz - SF Brochocin kl. 3
4. Nikola Czajkowska SF Radziechów kl. 3
5. Wiktoria Panas SF Radziechów „0”
6. Mateusz Buńkowski SF Radziechów kl 2

Wyróżnienia:
1. Olga Łesiuk SF Radziechów kl. 1
2. Sandra Sokołowska SP Zagrodno kl. 1b
3. Emilia Homętowska SP Zagrodno kl. 2 b
4. Michał Sikora SP Zagrodno kl.2 b
5. Natasza Warmus SF Radziechów „0”

Za udział:
1. Krzysztof Sznicer SP Zagrodno kl. 1b
2. Natalia Wolska SP Zagrodno kl.1b
3. Gabrielle Sacca' SF Radziechów kl 2
4. Natalia Karasińksa SF Olszanica kl.1
5. Gabriela Fuławka SF Radziechów kl 3
6. Michał Laszkiewicz SF Radziechów kl 2
7. Nikola Herba SF Brochocin kl.2
8. Weronika Bielak SR Radziechów kl 2
9. Marcel Wilk SP Zagrodno kl.1b
10. Emilia Dorsz SF Brochocin kl. 1
11. Krzysztof Porębski SF Brochocin kl.2
12. Julia Litwin SF Radziechów kl. 2
13. Alicja Laszkiewicz SF Radziechów „0”
14. Nikola Konieczna SP Zagrodno kl1.b
15. Patrycja Maciąg SF Olszanica
16. Nikola Procajło SF Radziechów „0”
17. Oliwia Dorsz SF Brochocin kl.3
18. Natalia Maciąg SF Olszanica
19. Kamil Szczygielski SF Radziechów kl 1
20. Karol Karasińki SF Olszanica kl.3
21. Julia Rajczakowska SF Radziechów kl 2

Nagrody główne ufundował Wójt Gminy Zagrodno Pan Tadeusz Szklarz i Radna wsi Radziechów Pani Anna Senko. Nagrody za wyróżnienia i za udział w konkursie ufundował organizator konkursu.
Wszystkie dzieci, które wzięły udział w konkursie wyszły z nagrodami. Prace były tak piękne, że trudno było wybierać spośród nich najlepsze. Wszystkie zasłużyły na nagrody i dyplomy!
Organizator konkursu, Kierownik Violetta Kozłowska oraz Grono Pedagogiczne Szkoły Filialnej w Radziechowie serdecznie dziękują wszystkim zaproszonym gościom za przybycie i uświetnienie finału konkursu! Jury dziękujemy za poświęcony czas i nagrodzenie uczestników za ich prace! Rodzicom Rady Rodziców przy Szkole Filialnej w Radziechowie dziękujemy za przygotowanie poczęstunku dla przybyłych gości!

Po zakończeniu konkursu goście zostali zaproszeni na oficjalne otwarcie i poświęcenie Placu Zabaw w Radziechowie. Z inicjatywy Pani Radnej Anny Senko oraz przy wsparciu Wójta Gminy Zagrodno obok szkoły powstał wiejski Plac Zabaw dla dzieci, który dnia 21 października 2015r. poświęcił ksiądz proboszcz Adam Terlecki. Kolorowe huśtawki, karuzela, zjeżdżalnia i wszystko co się na nim znajduje sprawia wiele radości dzieciom, które mogą tam popisać się spontaniczną zabawą, która służy rozwojowi zarówno fizycznemu jak i psychicznemu dziecka
MUZYCZNE WĘDRÓWKI Z JANKIEM MUZYKANTEM
Dnia 23 października zespól "Antrakt" przybliżył uczniom naszej szkoły twórczość Stanisława Moniuszki - polskiego kompozytora, dyrygenta, pedagoga, organistę; autora około 268 pieśni, operetek, baletów i oper. Do którego należą najsłynniejsze dzieła opery: Halka, Straszny dwór i Paria. Uczniowie wysłuchali kilku utworów mistrza angażując się w ilustrację ruchową do muzyki. Nie brakło też konkursów, które zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem. Uczniowie, którzy potrafili odpowiedzieć na zagadki muzyczne otrzymywali słodką nagrodę. 
JESIENNE WARSZTATY CZYTELNICZE 
Dnia 29.10.2015r. uczniowie klas I-III wzięli udział w warsztatach czytelniczych zorganizowanych przez panią Zofię Kozubską w bibliotece. Celem warsztatów było rozwijanie aktywności czytelniczej naszych uczniów.  Pierwsze lata edukacji są bowiem najważniejsze dla pozytywnego nastawienia młodych czytelników do czytania. Nasze działania w tym kierunku obejmują przede wszystkim wspólne czytanie, zabawy z książką oraz udział we wszelkich formach promujących czytelnictwo. 
Celem jesiennych warsztatów czytelniczych było:
- kształtowanie umiejętności uważnego słuchania
- rozbudzenie potrzeby czytania
- rozwijanie wyobraźni
- zdobywanie wiedzy
- rozwijanie kreatywności
- rozwijanie twórczości literackiej i plastycznej
- wzbogacanie słownictwa
- ćwiczenie umiejętności pracy w zespole
- przekazywanie wartości i norm społecznych
- kształtowanie poczucia estetyki
- rozwijanie sprawności manualnej
- kształtowanie odpowiedzialności za własną pracę
- ćwiczenia dokładności, staranności w pracy- rozwijanie umiejętności ekspresyjnego wyrażania własnych przeżyć 
SUKCESY WERONIKI
Weronika Bielak uczennica klasy II wytańczyła II miejsce w Otwartych Mistrzostwach Dolnego Śląska w Tańcu Nowoczesnym w kategorii Modern Jazz do 11 lat. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!