PAŹDZIERNIK


06 PAŹDZIERNIKA odbyła się wycieczka do Michałowa Leśnictwo Modła – na ścieżkę edukacyjną „Świat roślin, świat zwierząt”. Uczniów oprowadzał Pan Leśniczy Roman Książek i Pani Podleśniczy Barbara Kuźniar.

Celem wycieczki było poszerzanie wiedzy na temat lasu i jego mieszkańców. Rozwijanie spostrzegawczości i umiejętności prowadzenia obserwacji, a także pogłębianie kultury obcowania z przyrodą i kształtowanie odpowiedzialności za jej stan. Uczniowie pilnie słuchali wykładów Pana Leśniczego jednocześnie obserwując otaczającą ich przyrodę. Uczyli się rozpoznawać wybrane rośliny i zwierzęta, opisywać ich wygląd, charakteryzować warunki życia, dostrzegać współzależność w przyrodzie i konieczność jej ochrony.

Po przebyciu ścieżki edukacyjnej uczniowie zostali zaproszeni na poczęstunek z okazji Święta Pieczonego Ziemniaka. Pieczone ziemniaczki z ogniska i kiełbaski z grilla wszystkim bardzo smakowały.

Uczniowie oraz Grono Pedagogiczne serdecznie dziękują Panu Leśniczemu Romanowi Książek oraz Pani Podleśniczy Barbarze Kuźniar za cenną lekcję w otoczeniu natury i za zorganizowanie Święta Pieczonego Ziemniaka!
Znaleźliśmy piekne okazy chrobotka leśnego, który występuje tylko tam gdzie jest czyste powietrze! Mogliśmy być zatem pewni, że oddychamy niezwykle czystym powietrzem!
Nie mogło zabraknąć zabawy !
LEKCJA BIBLIOTECZNA
07 PAŹDZIERNIKA UCZNIOWIE ZOSTALI ZAPROSZENI PRZEZ PANIĄ BIBLIOTEKARKĘ ZOFIĘ KOZUBSKĄ NA BARDZO CIEKAWĄ LEKCJĘ PRZYRODY. UCZNIOWIE MIELI OKAZJĘ WYSŁUCHAĆ PIĘKNYCH TEKSTÓW LITERACKICH CZYTANYCH PRZEZ PANIĄ BIBLIOTEKARKĘ, PODZIWIAĆ ZGROMADZONE ZBIORY FLORY LEŚNEJ ORAZ OBEJRZEĆ PREZENTACJĘ DOTYCZĄCĄ WARSTW LASU. LEKCJA BYŁA ŚWIETNYM UZUPEŁNIENIEM WYCIECZKI NA ŚCIEŻKĘ EDUKACYJNĄ "ŚWIAT ROŚLIN, ŚWIAT ZWIERZĄT", KTÓRA ODBYŁA SIE DNIA POPRZEDNIEGO. UCZNIOWIE PODZIĘKOWALI PANI ZOFII ZA TE CENNE ZAJĘCIA WYRAŻAJĄC NADZIEJĘ, ŻE JESZCZE BĘDĄ MOGLI ZAGOŚCIĆ W BIBLIOTECE  I WYSŁUCHAĆ CIEKAWYCH HISTORII.
AKCJA "KARMNIK"
Dokarmianie w trakcie zimy może uratować życie wielu ptakom. Bez wsparcia ludzi, mniej doświadczone, stare bądź osłabione ptaki mają nikłe szanse na przeżycie w okresie mrozów i obfitych opadów śniegu. Dni są wówczas krótkie, a dostęp do pokarmu utrudniony. Najpopularniejszą metodą dokarmiania ptaków jest przygotowanie karmnika, w co szczególnie warto zaangażować dzieci. Praca nawet nad bardzo prostym modelem może być przednią zabawą i źródłem satysfakcji. Później, trzeba znaleźć odpowiednie miejsce na zainstalowanie karmnika i pamiętać w okresie zimy o regularnym dosypywaniu pokarmu.

10 października z inicjatywy Pana Adama Sondaja odbyły się warsztaty budowania karmników. Do wspólnej pracy zostali zaproszeni tatusiowie naszych uczniów. Przybyli licznie przynosząc ze sobą wszystko, co było potrzebne do budowania karmników. W ruch poszły młotki, wiertarki i papier ścierny. Wszystkie dzieci aktywnie pomagały przy budowach małych domków dla ptaków. Wszystkie karmniki zostały ustawione wokół szkoły. Największy karmnik zrobiony przez tatusiów i dzieci został postawiony tuż pod oknami klas.W okresie zimy będziemy mogli obserwować goszczące w nim ptaki.
Wszystkim tatusiom przybyłym na „Akcję Karmnik” serdecznie dziękujemy za współpracę!
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie Samorządu Uczniowskiego pod opieką Pani Katarzyny Studzińskiej-Kwoczka przygotowali akademię dla nauczycieli oraz pracowników szkoły. Wierszem i piosenką podziękowali za trud wkładany w ich edukację i wychowanie obiecując dobre stopnie i wzorowe zachowanie ! 
"Dziś zaiste jest okazyja, iżby wyrazić nasze podziękowanie za uprawe tegoż ugoru, jakim są uczniowskie czerepy. Niech Wać Państwu snuje się żywot w pomyślności, a fortuna niech nie mija Waszego domostwa. Ty zaś szlachetne zdrowie, ulubuj sobie naszych nauczycieli i wspieraj ich nadwątlone przez nas siły.
Tego Wam życzą wdzięczne basałyki."

Takimi życzeniami uraczyli uczniowie Grono Pedagogiczne w Dniu Nauczyciela.
Bardzo dziękujemy za tyle ciepłych słów!
DZIEŃ PAPIESKI
XIV Dzień Papieski obchodzony był pod hasłem "Jan Paweł II -  Świętymi bądźcie". Dzień ten miał szczególny wymiar ze względu na to, że obchodzony jest pierwszy raz po kanonizacji Jana Pawła II. Postać Wielkiego Papieża Polaka przybliżyła Pani Violetta Kozłowska. Dopełnieniem słów był animowany film o życiu Karola Wojtyły i jego drodze do stolicy Piotrowej.
WĘDRÓWKI Z JANKIEM MUZYKANTEM
17.10. w naszej szkole odbył się koncert umuzykalniający przygotowany przez zespoł "Antrakt". Koncerty z cyklu "Muzyczne wędrówki z Jankiem Muzykantem" cieszą się wśród dzieci dużym powodzeniem. Ich celem jest zapoznanie uczniów z instrumentami, z różnymi formami wykonawczymi oraz w sposób przystępny przybliżanie im świata muzyki. 
Świetna zabawa połączona jest z nauką. Uczniowie mają również okazję zaprezentować swoje muzyczne talenty, co czynią bardzo chętnie. Największą nagrodą są oklaski kolegów i koleżanek.
ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW
Pierwszą uroczystą akademię pierwszaki mają już za sobą, a wraz z nią stali się prawowitymi uczniami Szkoły Podstawowej im. Jana Pawla II w Zagrodnie Filia w Radziechowie. 

Uroczyste pasowanie pierwszoklasistów odbyło się 24.10.2014r. Uczniów, rodziców i zaproszonych gości powitała kierownik placówki Violetta Kozłowska.
Pierwszoklasiści wraz z kolegami i koleżankami ze starszych klas przedstawili program artystyczny, który przygotowali pod opieką swojej wychowawczyni Barbary Wanickiej. Następnie złożyli uroczyste ślubowanie. Oficjalnego pasowania pierwszaków dokonała pani Kierownik Violetta Kozłowska.
Pierwszoklasiści zostali obdarowani przez Radę Rodziców oraz zaproszonych gości prezentami. Na zakończenie zaprosili wszystkich nauczycieli, gości oraz uczniów na słodki poczęstunek.
Dekoracja-Barbara Wanicka
ŚLUBUJEMY
Przypięczetowanie tej ważnej uroczystości wspisem do kroniki szkolnej.
Wręczenie pamiątkowych dyplomów 
Kierownik Szkoły oraz Grono Pedagogiczne złożyli też życzenia z okazji ślubowania pierwszoklasistów Pani Barbarze Wanickiej-wychowawczyni klasy I. 
Poczęstunek
PODZIĘKOWANIE ZA ZBIÓRKĘ ŻYWNOŚCI I INNYCH POTRZEBNYCH RZECZY DLA DLA ZWIERZĄT W SCHRONISKU W LEGNICY
ZAKOŃCZENIE AKCJI "KASZTANOBRANIE"
WSZYSTKIM UCZESTNIKOM AKCJI SERDECZNIE DZIĘKUJEMY ZA ZAANGAŻOWANIE I POŚWIĘCONY CZAS. W TYM ROKU ZEBRALIŚMY 550KG KASZTANÓW.
Opiekun SU Katarzyna Studzińska-Kwoczka wręczyła dyplomy wszystkim uczestnikom akcji "Kasztanobranie". Weronika Bielak oraz Nikola Procajło otrzymały nagrody za największą ilość nazbieranych kasztanów.

 29 listopada nasze zajęcia wyglądały trochę inaczejniż zwykle. Wampiry, mumie, wiedźmy, duchy i inne strowy postanowiły zagościć w Radziechowie i przybyły do naszej szkoły. Na szczęście za ich obecność odpowiedzialni byli uczniowie z Samorządu Uczniowskiego, którzy wspólnie opiekunem Katarzyną Studzińską - Kwoczka zorganizowali spotkanie. W "halloweenowej" atmosferze pełnej konkursów, zabaw i pląsów uczestniczyli również nauczyciele. 


KILKA INFORMACJI O HALLOWEEN

Święto jest już dość popularne w naszym kraju, a przybyło do nas z Ameryki, choć wbrew pozorom nie pochodzi stamtąd. Sięga ono dawnej tradycji Celtów zamieszkujących na długo przed początkiem naszej ery dzisiejsze tereny Anglii, Irlandii, Szkocji, Walii i polnocnej Francji. Adokładniej – pochodzi z ceremonii celtyckich kapłanów, zwanych Druidami. Zgodnie z celtyckim kalendarzem – 31.X. – byl ostatnim dniem starego roku oraz początkiem zimy. Wierzono również, że w tym dniu duchy zmarłych odwiedzają ziemię. Dlatego też na wzgórzach palono ogniska, wkładano straszne maski, hałasowano, aby odstraszyć złe moce.Co dokładnie robiliśmy - o tym na pewno uczniowie zdali rodzicom relację, a jak to wyglądało - możecie zobaczyć na poniższych zdjęciach.

Jak przystało na czarownice i magów nie mogło zabraknąć tańców z miotłą. Każdy czarodziej miał inny pomysł i sposób poruszania się z jakże ważnym przyborem. 
W noc Halloween strzeż się,
Amulet swój miej.
Gdy ducha zobaczysz to czym prędzej wiej.
I dynię pocałuj, bo dynia to znak,Że Ty z duchami jesteś za pan brat!
Podczas licznych konkursów uczniowie próbowali swoich sił w obieraniu jabłka, tańcu przy krzesełkach oraz cieszącej się dużym powodzeniem zabawy "Najgroźniejsza mina". Wszyscy uczniowie z zachwytem podziwiali straszne miny swoch rówieśników. 
Każdy z uczniów próbował swoich sił w rzucie dynią. W tej konkurencji nie było wygranych i przegranych, liczyła się przede wszystkim dobra zabawa, której nie brakowało podczas całej imprezy. 
Jedną z ulubioną zabaw okazał się "Taniec z niewiadomą". Wspólne tańce w kole, przekazywanie dyni z rąk do rąk, to tylko elementy pląsów. Zadaniem uczniów było wykonanie wylosowanych poleceń, które wymagały wielkiej odwagi. Pani Marta okazała się jedną ze szcześliwych osób, a jej zadaniem było wykonanie strasznej piosenki. Wszyscy zgodnie kibicowali i świetnie się bawili. 
Duchy, strzygi i upiory,
Dziś harcują, toczą spory.
Kogo to dziś upolują, 
Komu figla zaserwują.
Duchów tych się trzeba bać,Nie wiesz, co się może stać! 
Podczas halloweenowych konkursów nie mogło zabraknąć "Papierowych mumii", które wyglądały jak prawdziwe oraz "Gabinetu figur woskowych", w którym uczniowie poruszali się w dziwnych pozach do przewodniczącej szkoły, zamierając na chwilę w bezruchu. 
Dynia, nieodłączny rekwizyt kojarzący się z Halloween, również był jednym z rekwizytów w zabawach. Tym razem zadaniem uczniów było przypięcie jej elementów. Było to jednak trudniejsze, niż się wydawało, gdyż uczestnicy mieli zawiązane oczy. Radość nie opuszczała dzieci! 
Ostatnią zabawą było rysowanie na balonach strasznych twarzy. Uczniom nie brakowało inwencji twórczej, a każdy balon wyglądał inaczej. 

Na zakończenie przewodnicząca szkoły Amelia Sondaj rozbiła piniatę, z kórej wysypały się słodkie smakołyki dla każdego ucznia.

PREZENTACJA EKOLOGICZNA
W związku z postępującą degradacją środowiska naturalnego (susza, powodzie, dziura ozonowa) coraz większego znaczenia na świecie nabiera edukacja ekologiczna, a ściślej edukacja środowiskowa – życiew zgodzie z naturą. Idea kształtowania proekologiczneji prozdrowotnej postawy młodego pokolenia aktywnie upowszechniana jest w naszej szkole.

Dnia 22 października 2014r. odbyła się prelekcja połączona z prezentacją, która została przeprowadzona przez firmę NEXT. Uczniowie przypomnieli sobie zasady segregacji śmieci, recyklingu oraz zasady troski o otaczające ich środowisko.