Marzec 2014

SKRZYNKA PEŁNA ZADAŃ

REGULAMIN
- Co 2 tygodnie będzie pojawiało się nowe zadanie logiczne na tablicy szkolnej oraz na stronie internetowej.
- Zadania przeznaczone będą dla uczniów klas I-III.
- Rozwiązane zadania wrzucamy do skrzynki. 
- Praca powinna zawierać odpowiedź do zadania oraz pisemny opis, w jaki sposób otrzymano rozwiązanie.
- Na pracy umieszczamy imię, nazwisko oraz klasę.
- Każde poprawne rozwiązanie zadanie będzie punktowane (1pkt. za poprawną odpowiedź, 2 pkt. za opis rozwiązania)
- Punkty za poszczególne zadania będą sumowane.
- W czerwcu nastąpi rozstrzygnięcie konkursu - osoby z największą ilością punktów otrzymają tytuł "Mistrza logicznego myślenia" oraz nagrodę niespodziankę.
- Zadania muszą być wykonywane samodzielnie!

Zachęcamy do rozwiązywania logicznych zadań matematycznych!

Organizator: Katarzyna Studzińska-Kwoczka
Zadanie numer 1:


Każda z dziewcząt: Zosia, Marysia, Julia i Ada hoduje w domu jedno zwierzątko spośród następujących: kot, papużka, kanarek, wąż boa. Jakie zwierzątko hoduje każda z dziewcząt jeśli wiadomo, że:
Marysia nie lubi ptaków.
Julia nie hoduje kanarka.
Zosia ma zwierzątko o największej liczbie nóg.

Wiadomo również, że każda z dziewcząt ma inne zwierzątko.Odpowiedź do: 14 marca 2014r.
Rozwiązanie do zadanie numer 1:

Dziewczęta hodują następujące zwierzątka:
Zosia kota, Marysia węża boa, Julia papużkę a Ada kanarka.
Zadanie numer 2:

Mariusz, Ania, Kacper i Zosia mają wspólny ogródek. Każdy z nich na osobnej grządce sadzi swoje ulubione warzywa, pomidory, sałatę, marchew i pietruszkę.

• Trzecia grządka należy do Zosi. Sadzi tam marchewkę.
• Grządka Ani znajduje się między grządka Zosi, a Mariusza.
• Kacper nie lubi pietruszki ani sałaty.
• Mariusz z kolei uwielbia sałatę.

Do kogo należą poszczególne grządki i co dzieci tam uprawiają?

W rozwiązaniu mile widziany rysunek!

Odpowiedzi do 11 kwietnia 2014r.
Z okazji Dnia Kobiet 07 marca w Szkole Filialnej w Radziechowie odbył się uroczysty apel, który przygotowała pani Kasia Studzińska-Kwoczka wraz z uczniami klas I-III. Podczas spotkania został zaprezentowany program artystyczny, w którym uczniowie zademonstrowali swoje umiejętności recytatorskie i muzyczne.
Na zakończenie przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego Adrian Keklak w imieniu swoim i męskiej części społeczności szkolnej złożył wszystkim paniom życzenia. Nie zabrakło również kwiatów i słodkich upominków.
STYPENDIADA WCZESNOSZKOLNA
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w "Stypendiadzie wczesnoszkolnej", która organizowana jest dla uczniów klas drugich i trzecich szkół podstawowych przez Firmę Edukacyjną "Orzeł". Ogólnopolskie zmagania uczniów dotyczą konkursu czytelniczego "I Ty bądź czytelny!", konkursu ortograficznego "Ortograf", konkursu matematycznego "Plus-Minus" oraz konkurs plastycznego "Kreska". Trud, zaangażowanie i wysiłek włożony w przygotowania zaowocował wyróżnieniami i tytułami finalisty zdobytymi przez Nikolę Milińską oraz Stasia Rajczakowskiego z klasy III w ogólnopolskim konkursie „I ty bądź czytelny”. Pozostali uczniowie, którzy brali udział w konkursach zostali nagrodzeni dyplomami uczestnika. Koordynatorem konkursów na etapie szkolnym była Pani Barbara Wanicka.
SUPERMATEMATYK
12 marca 2014r. Pani Katarzyna Studzińska-Kwoczka przeprowadziła konkurs matematyczny dla klas I-III "Supermatematyk".
Laureaci konkursu:

Klasa I
Miejsce I - Gabriela Fuławka, Nikola Czajkowska
Miejsce II - Mikołaj Guzik, Kamil Rutyna

Klasa II
Miejsce I - Adrian Keklak, Paulina Kuźniar, Kinga Serok
Miejsce II - Amelia Sondaj, Bartosz Panas, Joanna Sobczyszyn, Patrycja Rutyna

Klasa III
Miejsce I - Nikola Milińska
Miejsce II - Patryk Kozioł, Patryk Czajkowski, Bartosz Bielak, Ernest Sobański
Wszystkim uczniom gratulujemy i życzymy wiele zapału w rozwijaniu zainteresowań matematycznych!
KANGUR MATEMATYCZNY

Kangur Matematyczny – konkurs matematyczny dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Konkurs wywodzi się z Australii, gdzie został rozpropagowany przez Petera O'Hallorana. W 1990 r. Kangur odbył się po raz pierwszy w Europie i za sprawą francuskich matematyków został rozpropagowany w wielu krajach świata. Konkurs, wzorowany na Narodowym Konkursie Australijskim, został zaproponowany przez André Deledicq’a (profesora matematyki na Uniwersytecie w Paryżu) i Jean-Pierre Boudine’a (profesora matematyki z Marsylii). Kangur został doceniony przez Francuskie Towarzystwo Matematyczne nagrodą ALEMBERT w 1994 roku w kategorii: najlepszy sposób popularyzacji matematyki.
Francuski model konkursu rozprzestrzenia się dzięki organizacji „Kangur bez granic”, od 1995 roku istniejącej pod egidą Rady Europy.
Od 10 lat, pytania wybierane są przez reprezentantów 37 krajów Europy, Ameryki i Azji na corocznych spotkaniach organizacji „Kangur bez granic”.W Kangurze bierze udział około 30 krajów. Konkurs odbywa się co roku w trzeci czwartek marca. Według organizatorów, główną umiejętnością badaną przez Kangura jest logiczne myślenie, a nie tylko czysta wiedza i znajomość wzorów. Kangur jest najpopularniejszym szkolnym konkursem matematycznym, a w 2007 dołączyły do niego Kanada, Cypr, Ekwador, Grecja, Indie i Kirgistan.Obecnie w corocznym konkursie bierze udział ponad 4 miliony uczniów, w tym ponad 400 tysięcy w Polsce.
Konkurs ma charakter jednorazowego testu. Zadania oraz termin są ustalane przez władze stowarzyszenia Kangourou Sans Frontie'res. Uczeń naszej szkoły Adrian Keklak już po raz drugi bierze udział w konkursie w kategorii "Żaczek". 20 marca 2014r. pisał test po czujnym okiem Pani Katarzyny Studzińskiej-Kwoczka, która przygotowywała ucznia do "Kangura Matematycznego". Z niecierpliwością czekamy na wyniki testu!
MUZYCZNE WĘDRÓWKI Z JANKIEM MUZYKANTEM

20 marca naszą szkołę odwiedził zespół muzyczny, który wystąpił z koncertem pt.
„Muzyczne wędrówki Janka Muzykanta”. Wokalistka zaśpiewała kilka utworów pochodzących z
różnych stron świata. Atrakcją dla dzieci był konkurs polegający na odgadnięciu granej melodii.Najodważniejsze dzieci śpiewały fragmenty utworów do mikrofonu, za co zostały nagrodzone słodkim upominkiem. Na koniec wszyscy mieli okazje potańczyć przy znanych przebojach.
21 marca powitaliśmy wiosnę. Ten dzień w naszej szkole odbywał się pod hasłem "w zdrowym ciele zdrowy duch - chcesz dużo zdrowia mieć - witaminki musisz jeść".

Owoce i warzywa powinny stanowić podstawę naszej diety, gdyż są niezwykle bogate w składniki odżywcze. Wiosna obfituje w owoce i warzywa – dzięki nim jest tak kolorowo, przepysznie i przede wszystkim zdrowo. Uczniowie przygotowali z darów wiosny przepyszne, wesołe kanapki, koreczki oraz niezwykle energetyczną pastę z twarożku i warzyw. Wszystkie te pyszności zostały skonsumowane podczas pikniku w towarzystwie marzann, które oczywiście tradycyjnie musiały odejść zabierając ze sobą wspomnienie zimy. Pełni wiosennej energii uczniowie zabrali się do tworzenia niezwykle kolorowych prac plastycznych, dzięki którym można było poczuć się przez chwilę jak zajączek bądź kurczaczek wielkanocny, kwiatek na łące, albo pani wiosna. Zabawy było co niemiara przy pozowaniu do fotografii. Następnie uczniowie tanecznym krokiem przeszli w korowodzie z marzannami. Na dobre pożegnaliśmy zimę!
Na zakończenie obchodów Dnia Wiosny odbyły się zabawy i różnego rodzaju gry. Aura sprzyjała świętowaniu na świeżym powietrzu!
Przed przystąpieniem do robienia pysznych kanapek i twarożu nie zapomnieliśmy o zachowaniu właściwej higieny! Wszyscy ruszyli umyć rączki! Następnie, aby poczuć w pełni wiosenny nastrój każdy uczeń został "przyozdobiony" kolorowym kwiatkiem, motylkiem, listeczkiem:)
Pomysłów na wesołe kanapki nie brakowało!
Podczas pikniku skonsumowaliśmy wesołe kanapki oraz twarożek z warzywami! Przepełniła nas prawdziwa wiosenne energia!
Po posiłku uczniowie zabrali się za tworzenie wiosennych prac plastycznych, z ktorymi możnabyło się sfotografować!
Nie mogło zabraknąć tańców!
Na koniec jeszcze zdrowy owoc. To były bardzo udane obchody Pierwszego Dnia Wiosny!
„Zielona Szkoła” Dom Wczasów Dziecięcych w Przemkowie
24.03.-28.03. 2014r. 
 Wyjazd zorganizowały Violetta Kozłowska i Barbara Wanicka

Pierwszego dnia, kiedy przyjechaliśmy na miejsce, zapoznaliśmy się z zasadami pobytu, urządziliśmy się w pokojach i wybraliśmy grupowych. Potem poszliśmy na spacer po Przemkowie. Zwiedziliśmy park, w którym stał kiedyś piękny zamek. Na koniec spaceru sfotografowaliśmy się przy pomniku Przemka I - założyciela tego miasteczka. Wieczorem był konkurs talentów. Każdy prezentował swoje umiejętności – aktorskie, taneczne, muzyczne. Już po pierwszym dniu mogliśmy powiedzieć, że jest to udany wypoczynek. Zmęczeni , ale pełni wrażeń poszliśmy spać.
Drugiego dnia odwiedził nas pan pszczelarz z "Pasieki Maja". Pan pszczelarz opowiadał o pszczelarskiej pasji rozpoczętej od 1 pnia ula w 1977 roku. Historia wpisana w tradycje pszczelarskie wschodniej części Borów Dolnośląskich. Przez wiele wieków mieszkańcy puszczy zajmowali sie bartnictwem, a później pasiecznictwem dzięki występującym tutaj roślinom miododajnym, leśnym i polnym ziołom. "Maja" kontynuuje tę historię, nawiązując do wielowiekowej tradycji. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o pracy związanej z pszczelarstwem. Na zakończenie warsztatów każdy otrzymał figurkę z wosku pszczelego, którą sam wykonał. 
Trzeci dzień pobytu rozpoczęliśmy spacerem nad kąpielisko miejskie, gdzie obserwowaliśmy prze lornetki ptaki. Oprócz pięknych łabędzi pojawiły się też łyski, gatunek średniej wielkości wędrownego ptaka wodnego z rodziny chruścieli. Pani opiekunka przybliżyła nam historię tego miejsca. Kąpielisko miejskie powstało w 1912 roku. Ulokowano je na przedmieściach w okolicach stawów rybnych i parku książęcego. Znajdowała się tam plaża i wypożyczalnia sprzętu wodnego. Na wyspie znajdowała się kawiarnia. Po zakończeniu II wojny światowej obiekty kąpieliska zostały zniszczone. W tej chwili można tam łowić ryby i obserwować ptaki.
Po południu wzięliśmy udział w warsztatach tkackich. Pani Leokadia Adamowicz opowiedziała nam o tym w jaki sposób powstają jej piękne, ręcznie tkane gobeliny. Następnie każde dziecko otrzymało ramkę i wełnę, z której mogło utkać swój własny gobelin. 
Warsztaty tkackie
Czwartego dnia oprócz zabaw i gier na świeżym powietrzu odbyły się warsztaty pt.: „Piernikowy świat Wandzi”. Pani Wanda Kuzyszyn opowiedziała uczestnikom w jaki sposób powstają pierniki i czym zostają ozdobione. Częścią główną spotkania było ozdabianie pierniczków z użyciem różnokolorowych lukrów. Doznań smakowych i estetycznych długo nie zapomnimy. Dzieci były zachwycone tym, że samodzielnie tworzyły kolorowe dzieła, które po wyschnięciu zabrały do domu. Były również wyróżnienia za najpiękniej udekorowane pierniczki. Otrzymali je: Julia Rajczakowska, Bartek Panas, Staś Rajczakowski.
Po południu piekliśmy kiełbaski przy ognisku. Na świeżym powietrzu smakowały wybornie!
Nie mogło zabraknąć konkursów oraz tańców!
Piątego dnia nadszedł czas pożegnań. Spakowani wyruszyliśmy do domów. Czas spędzony na „Zielonej Szkole” będziemy miło wspominać .