Maj 2015

KONKURS RECYTATORSKI
Dnia 06 maja 2015r. odbył się konkurs recytatorski przygotowany przez panią Katarzynę Studzińską- Kwoczka. W konkursie udział wzięli uczniowie klas I-III i oddziału przedszkolnego, którzy zaprezentowali wiersze dla dzieci o różnej tematyce. Celem konkursu było:
• popularyzowanie poezji dziecięcej,
• rozwijanie zdolności recytatorskich,
• zainteresowanie dzieci poezją,
• zachęcanie do występów przy publiczności,
• prezentacja umiejętności dzieci,
• wspieranie działań twórczych dzieci w różnych formach aktywności
• oraz wyłonienie laureatów, którzy będą reprezentowali szkołę na Gminnym Konkursie Recytatorskim organizowanym przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zagrodnie.
Laureaci:
Oddział przedszkolny:
Wiktoria Panas – miejsce I
Wyróżnienia : Kamila Piaskowy, Nikola Procajło
Klasa I
Weronika Bielak, Mateusz Buńkowski – miejsce I
Klasa II 
Gabriela Fuławka – miejsce I
Wyróżnienia: Nikola Czajkowska, Oliwia Wijatkowska
Klasa III
Paulina Kuźniar – miejsce I
Wyróżnienia: Adrian Keklak, Amelia Sondaj
GMINNY  KONKURS RECYTATORSKI  
ORGANIZOWANY PRZEZ
ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY W ZAGRODNIE
W Gminnym Konkursie Recytatorskim Szkołę Fililaną w Radziechowie reprezentowali uczniowie: Mateusz Buńkowwski klasa I - w kategorii klas I zajął miejsce III, Gabrysia Fuławka - w kategorii klas II zajęła miejsce I i Paulina Kuźniar - w kategorii klas II zajeła miejsce II. Wszystki uczniom ze Szkoły Podstawowej w Zagrodnie i ze Szkól Fililanych, biorącym udział w konkursie nagrody wręczyli Pan Wójt Gminy Zagrodno Tadeusz Szklarz, Pani Dyrektor Zespołu Szkolno Przedszkolnego Małgorzata Szewczyk i Pani Wicedyrektor Dorota Pląskowska Grodzki.
WYNIKI MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU "KANGUR MATEMATYCZNY"
Adrian Keklak już po raz trzeci został laureatem Międzynarodowego Konkursu „Kangur Matematyczny”. Nadmienić też należy, że z powiatu złotoryjskiego udział w konkursie wzięło 138 uczestników z 7 szkół. Laureatów z wyróżnieniem było 7, a z wynikiem bardzo dobrym 2, w tym uczeń naszej szkoły Adrian Keklak. Laureatowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Do konkursu ucznia przygotowywała Pani Kaatarzyna Studzińska - Kwoczka.
Lekki Tornister
Zgodnie z polskim prawem, szkoły podstawowe powinny zapewnić uczniom możliwość pozostawienia podręczników i przyborów szkolnych na terenie placówki edukacyjnej. Jednak ze względu na ograniczenia budżetowe – szczególnie w małych miejscowościach i na terenach wiejskich – bardzo często jest to niemożliwe do wykonania. Od 2011 roku Fundacja Rosa realizuje w małych miejscowościach na terenie kraju projekt „Lekki Tornister”, przypominając, jak istotna jest edukacja prozdrowotna w zakresie profilaktyki wad postawy. Przeprowadzane są prelekcje dotyczące tego problemu, a także sprawdzanie wagi i zawartości plecaków najmłodszych uczniów.
LEKKI TORNISTER TO:
• działania prozdrowotne, zmierzające w kierunku profilaktyki chorób układu ruchu wśród najmłodszych podopiecznych,
• apel skierowany do rodziców i opiekunów dzieci wczesnoszkolnych - by kontrolowali zawartość tornistrów, do nauczycieli - by wymagali noszenia tylko niezbędnych podręczników, ćwiczeń do zajęć edukacyjnych, a także wydawców - by książki były jak najlżejsze,
• prelekcje, turnieje i quizy edukacyjne dla dzieci oraz akcja ważenia uczniów i ich plecaków.
Do tej pory w ramach akcji Lekki Tornister Fundacja Rosa podjęła współpracę z 44 placówkami z całego kraju. Cieszymy się, że i nasza szkoła została uczestnikiem tego projektu.

Event „Lekki Tornister” dnia 14 maja 2015r. przeprowadziły w naszej szkole panie:
Wioleta Pietryszyn-Szef projektu Lekki Tornister
Katarzyna Galewska- Rzeczniczka prasowa
Agata Biernat-Specjalista ds. promocji
Aleksandra Szczypińska

Konkursy, quizy i ważenie plecaków poprzedzone było prelekcją, z której dzieci i rodzice mogli dowiedzieć się jak powinno wyglądać codzienne pakowanie plecaka ucznia i co powinno się w nim znajdować. Wiedza pozyskana podczas eventu na pewno przyczyni się do wyrabiania poprawnych nawyków, które pomogą dzieciom zachować właściwą postawę poprzez prawidłowe pakowanie plecaków i nie obciążanie ich niepotrzebnymi przedmiotami.
Event rozpoczął się prelekcją. Następnie prowadzące pokazały dzieciom jak cieżki bywa plecak ucznia zapakowany różnymi niepotrzebnymi do zajęć rzeczami.  Amelka zaprezentowała właściwe noszenie plecaka oraz zaprezentowała postawy jakie należy przybierać podczas podnoszenia plecaka.
Do następnego zadania przystąpiły dzieci z klas 0-III. Ich zadaniem było wskazać prawidłowe i nieprawidłowe postawy ciała, które przybieramy podczas siedzenia przy biurku lub stoliku szkolnym. Wszyscy spisali się bardzo dobrze. Za wykonane zadanie otrzymali nagrody w postaci gier edukacyjnych oraz przyborów do pisania i malowania.
 W kolejnej konkurencji wzięli udział uczniowie klasy II i III. Ich zadaniem było poprawne spakowanie plecaka na czas. I tym razem udało się wykonać zadanie prawidłowo. Uczniowie zostali nagrodzeni książkami i grami edukacyjnymi.
W następnym zadaniu uczniowie klas 0-I segregowali kartoniki z obrazkami, które przedstawiały to, co dzieci wkładają do plecaków w domu. Trzeba było wyeliminować niepotrzebne przedmioty. I za to zadanie uczestnicy zostali nagrodzeni upominkami w postaci gier, książek i przyborów do pisania.
Po uczniach z klas młodszych w konkurencji - rymowanka- zmagali się uczniowie klas starszych. Ich zadaniem było ułożyć rymowankę dotyczącą kręgosłupa i tornistra. Wszystkim udalo się wykonać zadanie w określonym czasie.
  Na zakończenie eventu wszystkie dzieci i ich tornistry zostały zważone. Wyniki ważenia zapisano  na kartach, które zostaną przekazane rodzicom. 
Wszyscy uczniowie na koniec otrzymali od prowadzących odblaskowe misie oraz edukacyjne linijki, ktore mają przypominać jakie postawy są prawidłowe.
Liczymy także na to, że realizując projekt Fundacji Rosa "Lekki Tornister" nasza szkoła zakwalifikuje się do otrzymania darmowych szafek dla dzieci, w których mogłyby przechowywać podręczniki i inne przybory szkolne.
Dzień Niezapominajki obchodzimy od kilkunastu lat 15 maja. W tym dniu promujemy szczególnie walory polskiej przyrody i różnorodność biologiczną, przypominamy o potrzebie jej ochrony. Dodatkowo „nie-zapominajka” ma na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji, lokalnych tradycji. Święto to zachęca nas do pamiętania o bliskich, życzliwości i otwarcia na drugiego człowieka.Niezapominajka jest symbolem pamięci i wiernej miłości.
Według angielskiej, średniowiecznej legendy rycerz przechadzający się ze swoją ukochaną brzegiem Tamizy, wpada w otchłań wody, zrywając dla niej niezapominajki. W ostatnim momencie, przed utonięciem, udaje mu się jeszcze krzyknąć: „nie zapomnij o mnie!”… i odtąd niezapominajki są uznawane za symbol wierności w miłości. Osoba obdarzona bukietem powyższych kwiatów nigdy nie zostanie zapomniana przez darczyńcę.

Legendę przypomnieli nam uczniowie z SU, którzy pod opieką pani Katarzyny Studzińskiej-Kwoczka przygotwali pantomimę opowiadającą historię zakochanego rycerza.
Wszyscy przystrojeni w niebieskie kwiatuszki z uwagą obejrzeli przedstawienie
WOJEWÓDZKI KONKURS PLASTYCZNY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY „ANIOŁY I DIABŁY”
Galeria Twórczości Plastycznej Młodych działająca w Młodzieżowym Domu Kultury „Śródmieście” we Wrocławiu ogłosiła wyniki

WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
„ANIOŁY I DIABŁY”
Jedną z nagrodzonych w Konkursie "Anioły i Diabły" została Weronika Bielak uczennica klasy I. Weronice gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
"I ty możesz zostać rycerzem"
„I Ty możesz zostać rycerzem!” – pod takim tytułem odbyła się 20 maja 2015 r. żywa lekcja historii w naszej szkole.
Grupa „Rewita” przybliżyła uczniom historię wieków średnich, kulturę rycerską, podziały społeczne oraz zaprezentowała uzbrojenie wojowników. Barwne stroje i rekwizyty sprawiły, że uczniowie szybko przenieśli się do epoki średniowiecznej. Chętnie zgłaszali się do konkursów. Najodważniejsi byli pasowani na rycerza, brali udział w turnieju, próbowali utrzymać ciężki miecz. Byli też poddawani torturom, podczas których obiecywali wzorowe zachowanie i oceny celujące z historii. Najwięcej emocji wzbudził pojedynek rycerski. Nagrodą dla zwycięzcy był pocałunek pięknej białogłowy. Po prezentacji dzieci obejrzały rekwizyty: miecze, kopie, korbacze, halabardy, buzdygany, topory wojenne.
Humor i ciekawe opowieści rozbudziły duże zainteresowanie. Podczas dobrej zabawy uczniowie sporo dowiedzieli się o honorowych, odważnych i szlachetnych rycerzach.
Występ na długo pozostanie w pamięci zgromadzonych uczniów ze Szkoły Filialnej w Radziechowie i Olszanicy! 
SUKCESY NIKOLI
Nikola Czajkowska uczennica klasy II zdobyła III miejsce w konkurencji Grappling w Ju - Jitsu. Gratulujemy!
DZIEŃ MATKI
Dekoracja Barbara Wanicka
Jest taki jeden, szczególny dzień w roku, w którym nasze Kochane Mamy mają swoje święto. Uczniowie uczcili ten dzień w sposób bardzo uroczysty i wyjątkowy. W przygotowaniach do obchodów święta naszych mam uczestniczyli uczniowie oddziału przedszkolnego i klas I-III ze swoimi wychowawczyniami.
Dnia 26 maja 2015r. odbyła się Uroczystość z okazji Dnia Matki!
Dzieci w pięknych strojach, w odświętnie udekorowanej sali zrobiły na mamach wielkie wrażenie.
Występ małych artystów, zadeklamowane wierszyki i wyśpiewane z serca piosenki wywołały u mam łzy autentycznego wzruszenia. Zrobione z miłością laurki z życzeniami, symboliczna kwiatek oraz szczery uścisk ukochanej mamy były wyrazem głębokiej miłości i podziękowania za to, że są, że kochają, i że są najlepsze na całym świecie.
Kochane Mamusie czekała również miła niespodzianka w postaci słodkiego poczęstunku w towarzystwie swoich pociech.
Wszystko udało się znakomicie!!! 
Uroczystość uświetniła też Weronika Bielak  uczennicy klasy I tańcem nowoczenym. Wykonanie było bardzo żywiołowe i zasłużyło na wielkie brawa publiczności.
Prezenty...i wspólne zdięcia
Rodzinne zdjęcie oddziału przedszkolnego :)
Rodzinne zdjęcie klasy I :)
Rodzinne zdjęcie klasy II :)
Rodzinne zdjęcie klasy III :)
Słodki poczęstunek
WYCIECZKA DO AFRYKARIUM I ZOO 
WE WROCŁAWIU

Dnia 29 maja 2015r. odbyła się wycieczka do ZOO i Afrykarium we Wrocławiu. Afrykarium to unikatowy na skalę światową kompleks przedstawiający różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu. W 19 akwariach i basenach o pojemności niemal 15 000 000 l wody prezentowane są zwierzęta zamieszkujące plaże i rafę koralową Morza Czerwonego, rzekę Nil, krainę Wielkich Rowów Afrykańskich, głębię Kanału Mozambickiego, plaże Wybrzeża Szkieletów (Namibia) i Dżunglę dorzecza Kongo. Wszystko to zrobiło na dzieciach ogromne wrażenie. Z zachwytem podziawiały faunę i florę zgromadzoną w kompleksie Afrykarium. Następnie uczniowie zwiedzili ZOO, zapoznając się z życiem różnych gatunków zwierząt. Największym zaintersowaniem cieszyły się małpki, słonie, żyrafy i  majestayczne lwy. W przerwie w zwiedzaniu uczniowie mogli oddać sie zabawom ze zwierzętami w Dziecińcu oraz na placu zabaw. Wszyscy wrócili z wycieczki pełni nowej wiedzy o przyrodzie, którą na pewno wykorzystają niejednokrotnie na zajeciach lekcyjnych i nie tylko.
Nasze wspomnienia z wycieczki...
DZIEŃ DZIECKA
Dnia 01 czerwca 2015r. w Dniu Dziecka udaliśmy się na pieszą wycieczkę do gospodarstwa Pani Jadwigi Warchoł w Radziechowie. Pani Jadwiga udostępniła nam do zwiedzenia woliery z ptakami egzotycznymi, które hoduje. Mogliśmy nie tylko podziwiać ich piękne upierzenia, ale także dowiedzieć się jak żyją, czym się odżywiają i gdzie jest ich środowisko naturalne. Pani Jadwiga przygotowała dla dzieci informacje ze zdjęciami ptaków, które znajdują się w jej hodowli. Po zwiedzaniu udaliśmy się do szkoły na dalsze obchody Dnia Dziecka. W drodze pamiętaliśmy o zasadach ruchu drogowego i bezpiecznym poruszaniu się po drogach. W drodze powrotnej mieliśmy też okazję poznać historię wiatraka z końca XIX wieku, którego ruiny stoją we wsi Radziechów. Historię przybliżył nam uczeń klasy III Adrian Keklak, a wiedzę tę wyniósł z lekcji . Po powrocie do szkoły uczniowie zostali ugoszczeni przez swoje wychowawczynie słodkim poczęstunkiem. Na początek jednak pamiętając o zasadach zdrowego żywienia posilili się pysznymi truskawkami popijając je sokiem pełnym witamin. Ale, że to Dzień Dziecka pozwoliliśmy sobie na trochę przyjemności i z ochotą częstowaliśmy się słodyczami i ciastem przygotowanym przez rodziców!
Po biesiadzie obejrzeliśmy slajdy z wycieczki do ZOO i do gospodarstwa pani Jadwigi. A potem korzystaliśmy z pięknej pogody i bawiliśmy się na świeżym powietrzu. To był bardzo miły Dzień Dziecka!
W drodze do szkoły....bezpieczni na drodze
Historia wiatraka...
Biesiada:)
Kliknij, aby edytować treść...