Luty 2013

ZABAWA KARNAWAŁOWA
PRZYGOTOWANIA...
Rozstrzygnięto konkurs na walentynkę.
 Laureatom gratulujemy!
Klasa "0" - miejsce I - Nikola Czajkowska
miejsce II - Gabrysia Fuławka
miejsce III - Julia Litwin

Klasa I - miejsce I - Ola Radziszewska
miejsce II - Patrycja Rutyna

Klasa II - miejsce I - Bartek Bielak
miejsce II - Patryk Czajkowski
miejsce III - Ernest Sobański

Klasa III - miejsce I Martyna Waszkinel 
               miejsce II - Maciek Sokołowski
15 LUTEGO 2013R. ODWIEDZIŁY NAS PSY HASKI ORAZ ICH TRENERZY Z KLUBU PSICH ZAPRZĘGÓW "SFORA" WROCŁAW - ODDZIAŁ CHOJNÓW.
Pani Ania i Pan Tadeusz Rybczyńscy opowiedzieli dzieciom o psach, którymi się fascynują - Husky Syberyjski  najszybszy spośród wszystkich psów zaprzęgowych. Jak sama nazwa wskazuje, pochodzi on z Azji a ściślej, ze wschodniej Syberii, gdzie był hodowany przez Kamczadalow, Koriakow, Czukczow i Jagakirow. Do Ameryki sprowadzono te psy w początkach naszego wieku.
Goście uczyli dzieci jak zachowywać się przy spotkaniu z psem, jak unikać ataku oraz jak podchodzić do zwierząt.
- Spotkanie podzielone było na dwie części. Najpierw trenerzy zapoznali dzieci z teorią. Mówili m.in. o ludzkich gestach, które mogą wywołać u psa agresję. Uczyli odczytywać zamiary zwierzaków . Później była część praktyczna, w czasie której sprawdzili ile dzieci zapamiętały z tego, o czym mówili podczas prelekcji. Uczniowie pierwszych trzech klas szkoły podstawowej mogli się z psami pobawić i je  pogłaskać. Członkowie Klubu Psich Zaprzęgów "Sfora" cierpliwie tłumaczyli maluchom, że przy każdym psie nie należy wykonywać gwałtownych ruchów, krzyczeć, czy w jakikolwiek sposób zaczepiać. Takie zachowania mogą tylko u zwierzaka wywołać negatywne emocje, co może skończyć się pogryzieniem.
Po szkoleniu nadszedł czas na zabawę. Dzieci wraz z trenerami i psami wyszły na przyszkolne podwórze, aby najpierw podziwiać psie zaprzęgi, a następnie samamu spróbować jak smakuje pasja biegania z psimi zaprzęgami!
I choć psy aż rwą się do biegu, nie ruszą się bez komendy...niebieskooki sprinter wystartuje dopiero wtedy, kiedy jego pan mu na to pozwoli. 
 "Syberian Husky, to północny ekspres.  Żyje całym sobą, żyje biegiem, dla biegu i w biegu, a jego kompanowi z drugiej strony smyczy nie pozostaje nic innego jak żyć tak samo… I tylko wtedy ma to sens. W innych okolicznościach nie porywajmy się na tą rasę, a najrozsądniej będzie, jak się dobrze zastanowimy zanim podejmiemy decyzje pt. husky czy jakiś inny… Jeżeli nie stać nas będzie na wyrzeczenia, nie mamy cierpliwości – darujmy sobie. Ewentualnie jakiś inny. Taki jest Husky we wszystkim: drży jak zakładamy mu uprząż do pracy, jak idzie na rower, czy zwykły spacer. W zaprzęgu to żywioł i emocje – zdrowe emocje i jak najzdrowsza ekscytacja, ale jest też niezłym awanturnikiem. Nam jednak nie wolno dać się sprowokować. Z cierpliwością, stanowczością i konsekwencją należy korygować niepożądane zachowania i wybryki, natomiast nagradzać np. spokojne oczekiwanie na wpięcie w zaprzęg.
A jak już ruszą to… Idą cudnie: śmiejące się nie tylko pyski, ale i oczy, i w oczach widać radość z tego, co robią, widać prawdziwą niezależność, ale i skupienie. One są do tego stworzone. Nawet jak dopinamy do zaprzęgu “nowicjusza”, to na prawdę on wie o co chodzi. Wiadomo, musimy dopracować z nim komendy, koordynację przy starcie, nawrotach i zakrętach. Pamiętajmy, że najpierw uczymy, a później wymagamy. Żadne wrzaski i przemoc nie mają racji bytu i z góry są skazane na niepowodzenie. Syberian Husky, podobnie jak i jego kuzyni, to pies dumny i niezależny, dlatego metody z minionych epok można wsadzić sobie… właśnie tam! Psa trzeba ułożyć, nauczyć, a nie tresować. One mają w genach chęć do pracy i biegu, ale nic ponad to: reszty musimy je nauczyć, ponieważ sama chęć do biegu nie wystarczy, żeby stanowić drużynę. Pies musi nam zaufać i nie sądzę, żeby przemoc miała być złotym środkiem w nawiązaniu pozytywnego kontaktu. Tak na prawdę nie nawiążemy żadnego kontaktu, pies zwyczajnie będzie się nas bał i nic więcej. Wykonywanie komend siad, waruj, łapa ze strachu to na prawdę za mało żeby stworzyć zgraną drużynę. Do tego trzeba czasu, rozwagi i zdrowego rozsądku. Dopiero wtedy być może się uda."

Tekst zaczerpinięty ze strony: http://sforawroclaw.wordpress.com/historia/
Teraz my próbujemy swoich sił:)
Na koniec wszyscy dostaliśmy plakietki Klubu Psich Zaprzęgow "Sfora"! Czujemy się wyróżnieni!
Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Martynka Waszkinel w imieniu całej społeczności uczniowskiej oraz nauczycieli podziękowała za przyjazd do naszej szkoły trenerom z Klubu Psich Zaprzęgów "Sfora" Pani Ani i Panu Tadeuszowi Rybczyńskim z Chojnowa! 
MY SIĘ ZIMY NIE BOIMY!
REALIZUJEMY PROJEKTY PROFILAKTYCZNE
KLUB BEZPIECZNEGO PUCHATKA
Uczymy się bezpiecznych zachowań w szkole, w drodze do niej, na podwórzu, podczas zabawy i w domu!
"CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS" - PROGRAM PROFILAKTYCZNY, KTÓREGO CELEM JEST:

Wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów.
Wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych dymów, „wydobycie” dymu papierosowego.
Zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego.
Zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów.Zwiększenie wrażliwości dzieci na miejsca, w których mogą być narażane na dym.
REALIZUJĄC PROGRAM PAMIĘTAMY O TYM,  
ŻE ZNACZNA CZĘŚĆ MOŻLIWOŚCI INTELEKTUALNYCH LUDZI  
KSZTAŁTUJE SIĘ W PIERWSZYCH LATACH ŻYCIA A UMIEJĘTNOŚCI WYNIESIONE Z ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO PROCENTUJĄ W SZKOLE I W DOROSŁYM ŻYCIU. 

CZYSTE POWIETRZE TO ZDROWE DZIECI!
MUZYCZNE WĘDROWKI  JANKA MUZYKANTA
Zespół ANTRAKT redakcji programów edukacyjnych zabrał nas na wędrówkę "od klasyki do pop muzyki". Dzieci bawiły się świetnie ucząc się jednocześnie.