LISTOPAD

31.10. 2014r. uczniowie naszej szkoły pod opieką Pani Violetty Kozłowskiej przedstawili rys tradycji Wszystkich Świętych. Najpierw uczniowie mogli poznać postać św. Dominika w słuchowisku pt.: Święci są wśród nas”. Następnie zaprezentowała się Plejada Świętych opowiadając o swoich żywotach. Na koniec święci przekonywali w piosence „święty, święty uśmiechnięty”, że każdy może zasłużyć sobie na miano świętego, bo:
(…)Gdzie można dzisiaj świętych zobaczyć?
Są między nami i w szkole i w pracy (…)
Dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest w Kościele katolickim od IX wieku. Wyznaczył go na 1 listopada papież Grzegorz IV - w 837 roku.

Kościół wspomina w dzień Wszystkich Świętych nie tylko oficjalnie uznanych świętych, czyli beatyfikowanych i kanonizowanych, ale także wszystkich wiernych zmarłych, których życie nacechowane było świętością. Kościół widzi w nich swych orędowników u Boga i przykłady do naśladowania. 

1 listopada ludzie przychodzą na cmentarze, aby zapalić znicze i pomodlić się za zmarłych - najbliższych i przyjaciół.
Następnego dnia po Wszystkich Świętych obchodzony jest dzień wspominania zmarłych - Dzień Zaduszny. Dla chrześcijan jest to dzień modlitw za wszystkich wierzących,którzy odeszli z tego świata
WYCIECZKA DO FABRYKI BOMBEK "VITBIS"
03.11.2014R. uczniowie naszej szkoły mieli okazję zwiedzić fabrykę bombek „Vitbis” w Złotoryi. Poznali ścieżkę produkcyjną począwszy od dmuchalni, gdzie ozdoby są dmuchane ze szklanej rury na wolnym ogniu. Następnie poznali tajemnicę wypełniania bombek roztworem substancji srebrzącej oraz nakładania kolorów i materiałów ozdobnych. W dekoratorni mieli okazje podziwiać ręcznie zdobione bombki, które następnie zgodnie z tradycją fabryki są pakowane również ręcznie w pakowalni. Sami też mogli poczuć się jak dekoratorzy bombek na warsztatach zdobnictwa . Każdy dostał trzy bombki, które zdobił wedle własnego uznania, pomysłu i techniki. Wszystkie bombki były wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju. Na pewno będą cieszyły oczy wisząc na choinkach w domu każdego ucznia.
Zwiedzamy fabrykę
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości każda z klas odebrała swoją lekcję historii. Uczniowie dowiedzieli się czym jest niepodległość i patriotyzm. Dowiedzieli się, że to dzięki heroicznej walce naszych przodków mogą się teraz uczyć w wolnej, niepodległej ojczyźnie.

W końcu XVIII wieku trzej potężni sąsiedzi Polski: Rosja, Prusy i Austria dokonali jej rozbioru.
W 1795 roku Polska przestała istnieć jako państwo.
Przez 123 lata Polacy znajdowali się pod panowaniem obcych władców, którzy chcieli zniszczyć polską tradycję i polską mowę. W tym celu prowadzili akcje germanizacji i rusyfikacji.
Przez cały okres zaborów Polacy nie ustawali w wysiłkach o odzyskanie niepodległości i obronę tożsamości narodowej.
Był to zarówno czyn zbrojny, jak i codzienne, uporczywe przeciwstawianie się zarządzeniom zaborców.
Dzięki tej heroicznej walce naszych przodków Polska nie zginęła!
07 listopada odbyła się pierwsza ważna uroczystość dla najmłodszych dzieci z naszej szkoły- pasowanie na przedszkolaka.

Podczas uroczystości pasowania maluchy swoim zachowaniem potwierdziły, że dobrze się czują w przedszkolu.
Zaprezentowały rodzicom piosenki, wiersze i tańce, których nauczyły się do tej pory. Odświętny strój, a także wystrój holu podkreśliły doniosłość wydarzenia. W dalszej części dzieci złożyły uroczyste ślubowanie, a Violetta Kozłowska  kierownik szkoły z pomocą wielkiego ołówka dokonała pasowania. Na pamiątkę tej ważnej chwili każde dziecko otrzymało dyplom i prezenty od Rady Rodziców oraz wychowawczyni Marty Buńkowskiej.
My jesteśmy przedszkolaki 
Maluszki kochane. 
Zapraszamy wszystkich 
Na nasze pasowanie 
Lecz sobie nie myślcie, 
że to będą cuda. 
my sami nie wiemy czy nam się to uda. 
Chcemy wam zaśpiewać 
i zatańczyć ładnie 
proszę się nie gniewać, 
jeśli źle wypadnie. 
A więc pora na występy.
 Mili państwo posłuchajcie,
 oklaskami nagradzajcie. 
Swoje słowa ślubowaqnia wypowiedzieli treż rodzice:

Dziecko jest moim największym Skarbem,
postaram się ze wszystkich sił
być najlepszym Rodzicem na świecie.
Obiecuję kochać moje dziecko mądrze:
to znaczy skarcić, gdy na to zasłuży, ale też i wskazywać ścieżki, po których kroczyć ma.
Przedszkolaki wraz z wychowawczynią zaprosiły gości na słodki poczęstunek.
11 listopada uczniowie naszej szkoły w świetlicy wiejskiej w Radziechowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny z okazji Dnia Seniora. Seniorzy mieli okazję wysłuchać w ich wykonaniu piosenki z „Kabaretu Starszych Panów” okraszone zabawnymi wierszykami mówiącymi o tym, że życie na emeryturze wcale nie musi być nudne. W podziękowaniu za występ uczniowie otrzymali słodkie upominki. Uczniów przygotowały Barbara Wanicka i Katarzyna Studzińska-Kwoczka.
NASZE SUKCESY
W JU JITSU
Weronika Bielak klasa I - zajęła I miejsce w VI turnieju Ju Jitsu dzieci i młodzików o puchar Burmistrza Miasta Złotoryja. Zajeła też miejsce II  w kategorii Kenjutsu w VI turnieju Ju Jitsu dzieci i mlodzików oraz sportu Kenjutsu o puchar Burmistrza Miasta Złotoryja.
Bartosz Panas klasa III - zajął miejsce II w Ju Jitsu w VI turnieju Ju Jitsu dzieci i młodzików o puchar Burmistrza Miasta Złotoryja oraz II miejsce w kategorii sport Kenjutsu w VI turnieju Ju Jitsu dzieci i młodzików o puchar Burmistrza Miasta Złotoryja.
 Mateusz Buńkowski klasa I - zajął miejsce II w Ju Jitsu w VI turnieju Ju Jitsu dzieci i młodzików o puchar Burmistrza Miasta Złotoryja oraz I miejsce w kategorii sport Kenjutsu w VI turnieju Ju Jitsu dzieci i młodzików o puchar Burmistrza Miasta Złotoryja.
 Nikola Czajkowska klasa II- zajęła miejsce II w Ju Jitsu w VI turnieju Ju Jitsu dzieci i młodzików o puchar Burmistrza Miasta Złotoryja oraz III miejsce w kategorii sport Kenjutsu w VI turnieju Ju Jitsu dzieci i młodzików o puchar Burmistrza Miasta Złotoryja.

Wszystkim uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
SPEKTAKL TEATRALNY- "SUPEŁKI STRACHY Z SZAFY"
Dnia 18 listopada 2014 roku, naszą szkołę odwiedziła Grupa T (zespół teatralny), która zaprosiła uczniów na przedstawienie teatralne: "Supełki - strachy z szafy".
Przedstawienie skierowane było do dzieci przedszkolnych oraz uczniów klas I - III. Widowisko dotyczyło oswajania lęków i strachów oraz wskazywania sposobów radzenia sobie ze stresem. Ta pouczająca opowieść udowodniła, że czasem nie warto sie bać, gdyż strach może być tylko wynikiem naszej wyobraźni.

Akcja opowieści toczy się w Supełkowie, wiosce zamieszkałej przez Supełki. To tu, pewnego dnia Hortensja słyszy tajemnicze dźwięki dobiegające z jej szafy. Wraz z przyjacielem Mańkiem postanawia sprawdzić, co powoduje ten hałas. Co zrobią bohaterowie, kiedy odkryją, że w garderobie skrywa się potrzebujący ich pomocy Strach Gęsia Skórka? Czy ich magiczna podróż do domu straszydła zakończy się sukcesem pomimo wielu nieprzewidzianych zdarzeń?
Rozwój akcji z zaciekawieniem obserwowali wszyscy uczniowie pomagając bohaterom odnaleźć drogę do domu Gęsiej Skórce.
Dnia 25 listopada 2013 roku, obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia! Choć trudno w to uwierzyć, pierwszy miś maskotka powstał 111 lat temu i do dziś pozostaje jedną z najpopularniejszych dziecięcych zabawek na świecie.
Światowy Dzień Pluszowego Misia to święto stosunkowo nowe. Zostało ustanowione dopiero 25 listopada 2002 roku dokładnie w setną rocznicę powstania tej popularnej maskotki.

Warto przy tej okazji dodać, że z powstaniem pluszowego misia wiąże się cała legenda sięgająca 1902 roku.

To właśnie wtedy prezydent Stanów Zjednoczonych - Theodore Roosevelt podczas polowania nie zgodził się na odstrzelenie małego niedźwiadka. Sprawę opisał dziennik "Washington Post" i powstała karykatura prezydenta, który broni misia.

Popularność misia z rysunku postanowił wykorzystać właściciel sklepu z zabawkami na nowojorskim Brooklynie Morris Mitchom. Na cześć prezydenta pluszaka nazwał "Teddy's Bear" (Teddy – od zdrobnienia imienia Theodore, bear – ang. niedźwiedź). Zgodę na wykorzystanie imienia wydał sam prezydent USA podsumowując to krótkim zdaniem: „Nie sądzę, żeby moje imię było wiele warte w tym niedźwiedzim interesie”.
Roosevelt strasznie się mylił. Narody anglojęzyczne do dziś pluszowego misa nazywają po prostu „Teddy's Bear”, a maskotka stała się niekwestionowanym królem zabawek.

Pani bibliotekarka Zofia Kozubska przeczytała dzieciom bajkę o misiu. Uczniowie słuchali z wielką uwagą.
Historię misia przypomniała Pani Marta Buńkowska, która z grupą uczniów przygotowała także rozmaite zabawy związane z Dniem Pluszowego Misia. Uczniowie ścigali się z misiami, przechodzili z nimi przez przeszkody, układali misiowe puzzle oraz kosztowali słodkiego miodku. 
Dnia 27 listopada odbyły sie w naszej szkole Andrzejki. Ostatnia huczna zabawa przed rozpoczynającym się adwentem. Uczniowie pod opieką Pani Marty Buńkowskiej przygotowali wiele ciekawych zabaw okraszonych muzyką. Oprócz tańców odbyły się też różnego rodzaju konkursy, które cieszyły się dużym zaiteresowaniem wśród uczniów. Nie obyło sie też bez salonu wrożb, gdzie małe wróżki przepowiadały przyszłość. Wszyscy bawili sie doskonale!
Tańce przeplatane były konkursami
Były też wrożby
Pyszny poczęstunek przygotowały mamy, które zadbały aby dzieci szybko zregenerowaly siły do dlaszych zabaw.
Kliknij, aby edytować treść...