Kwiecień 2016

WYJAZD NA SPEKTAKL TEATRALNY "PIĘKNA I BESTIA"
Dnia 11 kwietnia wybraliśmy się do ZOK w Złotoryi na spektakl teatralny „Piękna i Bestia” grany przez aktorów Teatru Współczesnego w Krakowie. Dzieci zobaczyły urzekającą opowieść o losach Belli, która udaje się do mrocznego zamku Bestii, i chcąc ocalić życie ojca zostaje tam zamiast niego w niewoli. Adaptacja została wzbogacona o nowe wątki i postaci. Ciekawie prowadzonej opowieści dopełniały: bajkowa scenografia, kolorowe kostiumy i piękne piosenki, które przenosiły widzów w magiczny świat zaczarowanych przedmiotów i pozwalały im - wraz z bohaterką - odkryć tajemnicę skrywaną za starymi murami zamku.
FINAŁ GMINNEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO
Po raz kolejny uczniowie Szkoły Filialnej w Radziechowie wzięli udział w Gminnym Konkursie Recytatorskim organizowanym przez Zespól Szkolno-Przedszkolny w  Zagrodnie. Gabrysia Fuławka zajęła II miejsce w kategorii klas III, Weronika Bielak miejsce II w kategorii klas II, a Olga Łesiuk z klasy I została nagrodzona za udział. Dziewczynkom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
CYRK O`BIMBOLANDO
Dnia 20 kwietnia 2016r. zawitał do naszej szkoły Cyrk O`Bimbolando. Dzieci powitał przezabawny clown, który rozbawił publicznosć swoim występem. Uczniowie brali w nim czynny udział grając z clownem w piłkę koszykową. Oczywiście nie była to zawykła gra, a raczej zabawa w rzucanie do celu, który wyznaczał clown. W swoich numerach cyrkowych zaprezentował  też swoją zwinność, balansując na ruchomej platformie. Wiele radości sprawił też dzieciom występ dziwacznej pary, ktora pląsała i tańcowała po całej sali, wywracając się i fikając nogami. Okazało się, ze to występ jednego artysty wcielającego sie w dwie postacie na raz. Nagrodzono go gromkimi oklaskami! Zadziwijącym okazał się numer ze znikającym sweterkiem Michała, który wziął udział w występie. Michał nie potrafił wytłumaczyć kolegom jak to się stało, że jego sweterk znalazł się nagle na artystce, która nie mogła mu go zabrać, bo miała związane rece. Następnie dzieci podziwiały występ ukraińskiej artystki cyrkowej, która najpierw zaprezentowała taniec z kołami hula hop, a następnie rozbawiła publiczność popisami z pieskiem, który tańczył i skakał przez przeszkody. Artystka zaprezentowała także taniec z biczami, a na koniec taniec z wężem. I to ten występ wprawil widownię w osłupienie. Wąż wił się wokół tancerki jak żółta wtążka. Na koniec dzieci mogły zobaczyć z bliska i dotknąć węża. To był niezapomniany występ, który na długo zapadnie w pamięć!
DZIEŃ ZIEMI
Obchody Dnia Ziemi rozpoczęły się od przedstawienia przygotowanego przez uczniów pod opieką pani Violetty Kozłowskiej. Przedstawienie na podstawie tekstu K. Jerzykowskiej "Jak uratować las?" miało uświadomić uczniom jak ważne jest dbanie o czystość naszego najbliższego otoczenia. Poprzez działania ekologiczne we własnym środowisku przyczyniamy się do ratowania naszej planety przed zanieczyszczeniem. Następnie uczniowie klasy II przypomnieli jak długo rozkładają się różne odpadki i jak negatywnie wpływają na nasze otoczenie. Samodzielnie wykonali plakaty, ktore przestrzegają przed nieroztropnym wyrzucaniem śmieci. Zachęcali  do ich segregacji. Po prezentacji uczniowie wzięli udział w warsztatach "mozaikowanie" prowadzonych przez Waldemara Wnęka. Mieli za zadanie ułożyć z kolorowych kamyczków ekologiczny obrazek. Wszyscy ochoczo zabrali się do pracy. Powstały piękne mozaiki, w których dzieci pokazały piękno naszej przyrody.
Udział wzięli: Damazy Łebski, dziewczynka, Pan Bałagan, Folia, Beczka, Pudło, Kubeł, Rura i Drzewo.
Mateusz Buńkowski, Kamila Piaskowy, Weronika Bielak, Nikola Czajkowska, Julia Rajczakowska, Mikołaj Guzik, Kamil Szczygielski, Nikola Procajło, Gabrysia Fuławka.
Prelekcję na temat segregacji śmieci poprowadził "Pan Bałagan"
MOZAIKOWANIE
CZYSTA ZIEMIA- TO ZABAWY NA ŚWIEŻYM POWIETRZU!
ŻYWA LEKCJA HISTORII - GRECJA I PERSJA W CZASACH STAROŻYTNYCH


Dnia 27 kwietnia w naszej szkole odbyła się żywa lekcja historii. Tematem zajęć była Grecja i Persja w czasach starożytnych. Uczniowie mieli możliwość, dzięki eksponatom przenieść się do starożytnych Aten, na dwór króla Kserksesa, do spartańskiej szkoły Agoge, na pola bitwy pod Termopilami oraz doMacedonii. Dzieci dowiedziały się między innymi co oznacza słowo demokracja czy filozofia. Poznały zasady funkcjonowania greckich polis oraz zasady wychowania chłopców w Sparcie. Prowadzący szczegółowo opowiedział kim byli hoplici, czyli ciężkozbrojni piechurzy walczący w zwartych szykach, zwanych falangami. Uczniowie mogli nawet spróbować ustawienia w uzbrojeniu w szyku falangi. Jak się okazało niebyła to łatwa sztuka.
Opowieści o historii tych krajów przeplatane były scenkami, w których występowali uczniowie. Michał odegrał scenę walki pomiędzy hoplitą i żołnierzem perskim. Walczył dzielnie pomimo, że jak potem przyznał, hełm, który miał nagłowie ograniczał mocno jego pole widzenia. Marcin zaś przekonał się jak karano za nieposłuszeństwo i występowanie przeciwko regulaminowi chłopców ze szkoły Spartan. Na szczęście nie odczuł kary zbyt mocno. Taka żywa lekcja historii okazała się być bardzo cenną. A nasi uczniowie wykazali się też znajomością mitologii greckiej. Olga, która prawidłowo odpowiedziała na pytanie, kto grasował w labiryncie w Knossos, sama na chwilę mogła się wcielić w rolę Minotaura.
Mamy nadzieję, że wiedza, która została podczas tego spotkania przekazana
kiedyś zaprocentuje.
Olga jako Minotaur
Michał jako zwycięzca próby miecza stoczył walkę hoblity z persem.
ŚWIĘTO KONTYTUCJI 3 MAJA
Uczniowie klasy II pod opieką Pani Barbary Wanickiej przygotowali krótki apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie prozą i wierszem przypomnieli historię uchwalenia tego ważnego dokumentu.