Grudzień 2015

Spektakl teatralny o tematyce profilaktycznej
 pt. „Mniam, Mniam”
w wykonaniu aktorów Grupa T z Torunia


Dnia 01 grudnia 2015 naszej szkoły zawitali aktorzy Grupa T ze spektaklem profilaktycznym pt. ,,Mniam Mniam”. Już po nazwie można się domyślać, iż przedstawienie dotyczyło głównie zdrowego odżywiania. Poruszony był problem uzależnienia od żywności typu: fast food, słodycze, chipsy itp.

Aktorzy w humorystycznym stylu kilkakrotnie podkreślali, iż: ,,jesteś tym co jesz”. Odbiorcy usłyszeli, iż prawidłowo wykształcone nawyki dietetyczne zapewniają właściwy rozwój fizyczny oraz intelektualny każdego człowieka. Sposób żywienia wpływa na koncentrację, zapamiętywanie, zdolność uczenia się, a tym samym na lepsze wyniki w nauce.

Główni bohaterowie: Wanda i Kazik myszkowali w szkolnym sklepiku wypełnionym niezdrową żywnością, jednak pewnego dnia odnaleźli tam tajemniczą księgę, która miała moc wyczarowania niebiańsko zdrowych, dobrych i kolorowych potraw. W ich przygotowaniu pomagał Doktor Klepka, Wacław Kichacz (wywąchujący zdrową żywność) oraz Magda Seler.
Czworo uczniów zostało zaangażowanych do przygotowania hitu ze zdrowych składników. Uczniowie grali na pomidorku, fasolce, wygrywali melodie na bakłażanie. Zabawy było co niemiara!
Miejmy nadzieję, iż nasi szkolni widzowie zrozumieli jak istotnie wpływa na człowieka sposób odżywiania. A w pamięci pozostaną im słowa: ,,JESTEŚ TYM, CO
JESZ”
Dnia 04 grudnia 2015r. zawitał do naszej szkoły Mikołaj. Uczniowie powitali go świątecznym przedstawieniem, wierszem i piosenką. Potem nastąpiła długo wyczekiwana chwila...rozdawanie paczek! Każdy uczeń odebrał swoją paczkę ze słodkościami z rąk Mikolaja. Niektórzy mieli przygotowane dla niezwykłego gościa wierszyki, które dumnie deklamowali. Drobne, slodkie upominki otrzymały też od Mikolaja Panie nauczycielki, które też zostały poproszone o powiedzenie wierszyka, bądź zaśpiewanie piosenki :) 
To był bardzo uroczysty dzień. Wszystkie dzieci cieszyły sie z otrzymanychg prezentow i prosiły, aby Mikolaj nie zapomniał o nich w przyszłym roku!
WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE
 Z inicjatywy Rady Rodziców Szkoły Fililanej w Radziechowie dnia 04.12.2015r. odbyły się warsztaty bożonarodzeniowie dla rodziców. Chętni rodzice przybyli so szkoły, aby wspolnie przygotowywać rożnego rodzaju stroiki, bombki i inne ozdoby świateczne, które potem zostaną wystawione podczas jarmarku bożonarodzeniowego. Serdecznie dziękujemy za podjętą inicjatywę i aktywne angażowanie się w życie szkoły!
JARMARK BOŻONARODZENIOWY
W KROTOSZYCACH
Dnia 13 grudnia 2015r. przedstawiciele Rady Rodziców Szkoły Fililanej w Radziechowie gościli na Bożonarodzeniowym Jarmarku w Pałacu w Krotoszycach. Jarmark  organizowany jest przez Grupę Partnerstwo Kaczawskie. Pośród wielu wystawców ozdób i rękodzieła  bożonarodzeniowego i te wykonane przez rodziców z naszej szkoły cieszyły się dużym zainteresowaniem. Społeczność uczniowska składa na ręce Pani Przewodniczącej RR Anny Bielak podziękowania za zaangażowanie rodziców oraz za poświęcony czas na zrealizowanie pomysłu tworzenia ozdób bożonarodzeniowych. Podziękowania należą się także Gronu Pedagogicznemu, które z pełnym zapałem wspierało akcję robienia ozdób poprzez włączenie się w ich wykonywanie. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży będą przeznaczone na pomoce dydaktyczno-sportowo-rekreacyjne dla uczniów!
Więcej inforacji o Jarmarku na stronach:

http://foto.lca.pl/foto,1450019600,foto.html

http://legnica.naszemiasto.pl/artykul/jarmark-bozonarodzeniowy-w-krotoszycach-zdjecia,3598702,gal,t,id,tm.html
GMINNY JARMARK BOŻONARODZENIOWY W PIOTROWICACH
Stoły pełne pysznych wypieków, dekoracji, ozdób świątecznych, wokół zapach świątecznych przypraw i żywej choinki, a w tle znane kolędy. Tak wyglądał Jarmark bożonarodzeniowy organizowany przez Gminę Chojnów. Jarmark odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji w Piotrowicach w dniu 20 grudnia 2015r. Swoje wyroby prezentowali lokalni artyści, koła gospodyń, amatorzy rękodzieła, a także szkoły z Gminy Chojnów. Wśród nich swój piękny i kolorowy stół zaprezentowała Rada Rodziców z naszej szkoły. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się bombki ręcznie malowane przez Panią Katarzynę Oleśniewicz, która na miejscu na życzenie klientów wypisywała na bombeczkach imiona.
Raz jeszcze składamy gorące podziękowania wszystkim zaangażowanym rodzicom!
Podczas Jarmarku można było zobaczyć Jaselka w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej w Krzywej 
Przewodniczaca Samorządu Uczniowskiego Weronika Bielak wziela udział w warsztatach zdobienia bombek. Wykonala piękną bombkę dla wszystkich uczniów z naszej szkoły. Bombeczka zawiśnie na szkolnej choince!
Gratulujemy Rodzicom z Rady Rodziców, których stoisko zostało wyrożnione w konkursie na Najpiękniejsze Stoisko Gminnego Jarmarku Bożonarodzeniowego Piotrowice 2015r.
Relacja z Jarmarku:
http://e-legnickie.pl/kultura-i-rozrywka-z-regionu/powiat-legnicki/1158-jarmark-w-piotrowicach-na-bogato-foto

DZIEŃ GÓRNIKA
Dnia 11 grudnia 2015r. uczniowie Szkoły Fililanej w Radziechowie wzięli udział w obchodach Dnia Górnika, które rozpoczęły się w kościele  p.w. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Radziechowie. Zaprezentowali montaż słowno-muzyczny. Górnicy mieli okazję wysłuchać w ich wykonaniu wierszy  i piosenki mówiącej o ciężkiej pracy górnika. W podziękowaniu za występ uczniowie oraz opiekun Pani Violetta Kozłowska otrzymali od braci górniczej słodkie upominki. 
Korzystając z okazji, że honorowym gościem na uroczystości był Pan Andrzej Wakolwiak, Pani Kierownik Violetta Kozłowska złożyła mu w imieniu uczniów podziękowanie za ufundowanie paczek mikołajkowych. W ramach wdzięczności za piękny gest wręczyła Panu Andrzejowi Walkowiakowi pamiątkową bombkę z dedykacją od uczniów ze Szkoły w Radziechowie.

"Człowiek jest wiel­ki nie przez to, co po­siada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z in­ny­mi."
Jan Pawel II
BAŚN O BŁĘDNYM RYCERZU 
I O ŚWIĘTYM MIKOŁAJU
W WYKONANIU AKTORÓW Z TEATRU Z KRAKOWA

Baśń o błędnym rycerzu i Świętym Mikołaju
Dnia 14 grudnia 2015r. wystąpił dla nas teatr z Krakowa z bajką o Błędnym Rycerzu i Świętym Mikołaju. Pouczające widowisko o charakterze profilaktycznym mówiące o nie radzeniu sobie w życiu z podstawowymi problemami, również uczuciowymi. Główny problem egoizmu, egocentryzmu i braku empatii bohaterki bajki- Królewny Gabrysi zostaje na koniec rozwiązany. Pomaga jej w tym determinacja zakochanego Błędnego Rycerza, który bardzo chcąc pojąć królewnę za żonę, chce pomóc jej zmienić złe zachowania na dobre. Na szczęście rycerz napotyka na swej drodze Smoczycę, która w ”podarunku” daje naszemu bohaterowi skuteczne rady, jak przejść przez życie najlepiej, nie robiąc krzywdy nikomu i jak zdobyć przyjaźń, miłość i zaufanie bliźnich nie raniąc nikogo. Rycerz chce koniecznie wskazać tę drogę królewnie, która jest zła, kapryśna i złośliwa. Ona jednak znajduje tajemniczą skrzynię Smoczycy i nieroztropnie ją otwiera….W skrzyni jest samo zło…pycha, lenistwo, złośliwość, obżarstwo, kłamstwo…Królewna obwieszając się złudnymi klejnotami i przejmuje wszystkie zło jakie kryło się w skrzyni. Dopiero święty Mikołaj uświadamia królewnie kim się stała zachłannie zabierając zawartość skrzyni. Królewna, choć niechętnie, ale oddaje klejnoty i obiecuje się zmienić. Dotrzymuje obietnicy. Staje się miłą, sympatyczną i życzliwą osobą. Przez to zjednuje sobie miłość rycerza, który prosi ją o rękę.

Bardzo dziękujemy artystom z Krakowa. Spektakl bardzo podobał się uczniom. Nagrodą za występ były gromkie brawa!
LAUREACI KONKURSU „PAPIEROWY ANIOŁ” ORGANIZOWANEGO PRZEZ PUBLICZNĄ BIBLIOTEKĘ W ZŁOTORYI
Uczniowie naszej szkoły zdobyli w wyżej wymienionym konkursie: miejsce I – Michał Laszkiewicz, miejsce III - Julia Rajczakowska, wyróżnienie Gabrielle Sacca. Dyplomy za udział otrzymali: Weronika Bielak i Mateusz Buńkowski. Tym bardziej jest nam miło, ze uczniowie ci wyróżnili się wśród 83 nadesłanych prac! Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w konkursach!
WYCIECZKA DO KINA AURUM W ZŁOTORYI 
NA FILM
 3 D "DOBRY DINOZAUR"
15.12.2015r.
Film opowiada o niezwykłej przyjaźni, miłości i przywiązaniu do rodziny. Młody dinozaur Arlo, najsłabszy z rodziny próbuje dorównać rodzeństwu i zasłużyć sobie na możliwość odciśnięcia „znaku” na spichlerzu. Ojciec daje mu szansę przydzielając zadanie pilnowania spichlerza, z którego jakieś stworzenie wyjada ich zapasy. Arlo pełen zapału trwa na warcie. Niestety z zadania się nie wywiązuje. Ojciec postanawia zabrać syna na polowanie na intruza. W tym czasie rozpętuje się burza. Ulewny deszcz doprowadza do powodzi, w której ginie ojciec Arlo. Młody dinozaur obwinia o ten wypadek małego jaskiniowca, który wyjadał ich zapasy. Kiedy pewnego dnia znów przyłapuje go na kradzieży wyrusza za nim w pościg. Niestety teraz on wpada do rzeki i zostaje porwany przez jej nurt. Starając się znaleźć drogę powrotną do domu, niespodziewanie zaprzyjaźnia się z małym jaskiniowcem, któremu nadaje imię Bąbel.
Ta bardzo wzruszająca opowieść bardzo podobała się uczniom, którzy z wielkim zainteresowaniem oglądali przygody dobrego dinozaura.
Tego dnia owiedziliśmy tez Pomnik Patrona Szkoły Jana Pawla II
Jasełka – widowisko o Bożym Narodzeniu wzorowane na średniowiecznych misteriach franciszkańskich, a ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa jasło oznaczającego żłób
Za twórcę przedstawień bożonarodzeniowych uważany jest św. Franciszek z Asyżu, który pierwszą taką scenę zaaranżował w 1223 roku w Greccio.
W naszej szkole tradycyjnie, jak co roku uczniowie wraz z Panią Violettą Kozłowską przygotowali Male Misterium- Jasełka pt. „ Witaj Jezu Malusieńki”. Przedstawienie bożonarodzeniowe okraszone kolędami i piosenkami świątecznymi mogli obejrzeć nie tylko uczniowie, ale także rodzice oraz zaproszeni goście. Pani Violetta Kozłowska powitała wszystkich serdecznie, a w szczególności podziękowała za przybycie księżom Adamowi Terleckiemu i Tadeuszowi Stelmachowi, proboszczom parafii Okmiany i parafii Modlikowice, a także emerytowanym nauczycielom, którzy zechcieli przyjąć zaproszenie na Jasełka i spotkanie wigilijne.
Ksiądz Adam rozpoczął uroczystość przypominając jak ważne jest celebrowanie tradycji bożonarodzeniowych. Na zakończenie uroczystości głos zabrał ksiądz Tadeusz, który życząc wszystkim Wesołych Świąt przypomniał postać patrona szkoły Jana Pawła II wręczając na ręce Pani Kierownik książkę poświęconą życiu i nauce Papieża.
Jasełka w wykonaniu uczniów klas I-III oraz oddziału przedszkolnego wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój. Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Marii i Józefa. Scenki z życia nowonarodzonego dzieciątka, pasterzy, dzieci oraz aniołów, które przeplatane były kolędami i pastorałkami. Gra małych aktorów była pełna otwartości, szczerości, prostoty i ciepła. Mała Dorotka, która wędruje prowadzona przez Anioła do stajenki, spotyka na swej drodze biednego staruszka, zziębniętego ptaszka, wyrzuconego przez ludzi kotka. Przejęta ich losem pomaga im rozdając , to co sama posiada. Kiedy dociera do stajenki i staje przed Matką Bożą i Józefem smutna zastanawia się: „A cóż ja Ci dam Jezusie drogi ? Wszystko po drodze oddałam, głodnym, zziębniętym, ubogim.” Na to Maryja odpowiada dziewczynce: „Wie Matka Najświętsza i Jezus maleńki, że dary które niosłaś jemu do stajenki, rozdałaś po drodze głodnym i ubogim.
On bardzo się raduje, że serduszko Twoje innych tak miłuje.”
Józef uradowany postawą Dorotki mówi jej, ze : „Syn Boży jest wśród ludzi i by wszystkim wiadome było.
Że nie dary najważniejsze.
Tylko prawda, tylko miłość!!!”
Szczęśliwa Dorotka wraz z wszystkimi przybyłymi do szopki śpiewem chwali Nowonarodzonego i składa życzenia wszystkim zgromadzonym uczniom, nauczycielom, gościom!
Po zakończeniu Jasełek wszyscy podzielili się opłatkiem składając sobie najserdeczniejsze życzenia bożonarodzeniowe.
W Jasełkach udział wzięli:
Gwiazdka – Wiktoria Panas
Anioł – Gabrysia Fuławka
Maryja – Weronika Bielak
Józef – Mateusz Bunkowski
Dorotka – Julia Rajczakowska
Dziadek – Bartek Kawecki
Kot – Nikola Czajkowska
Ptaszek – Nikola Procajło
Małe aniołeczki: Magdalena Guzik, Alicja Laszkiewicz, Nadia Sondaj, Natasza Warmus